Ticaret Bakanlığının Yüzakı: Ur-Ge Projeleri

Ticaret Bakanlığı 2010 yılından beri kümelenme projelerine destek veriyor. İçinde bulunduğumuz haftada Ticaret Bakanlığı 6. Kümelenme ve Ur-Ge Konferansını düzenledi. Etkinlikte programın detayları ve kazanımları ele alındı.

Başarılı Ur-Ge Projeleri

Ticaret Bakanlığının temelini attığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Urge Programı 2010 yılından beri sürdürülmekte. Bakanlığın yönlendirmeleriyle ortaya çıkan başarılı küme örneklerinden bazıları aşağıda.

  • Kayseri: Mobilya sektöründe kümelenme
  • Ege Bölgesi, Manisa: Yaş sebze, meyve ve kurutulmuş meyve projelerinde kümelenme
  • Orta Anadolu, Ankara: Makine sektöründe kümelenme
  • Ankara: Savunma sanayinde kümelenme
  • İnegöl: Mobilya sektöründe kümelenme
  • İstanbul, İkitelli: Ayakkabı sanayinde kümelenme

İhracat Hedeflerinin Neresindeyiz?

Beş Yıllık Kalkınma Planında ihracatımızı 2028’de 375 milyar dolara, hizmetler ihracatımızı da 200 milyar dolara çıkarma planı bulunmakta. Orta vadeli programdaki hedefimiz olan mal ihracatında 267 milyar dolar, hizmetler ihracatında da 110 milyar dolar hedefimiz var.

2002 yılında yola çıkarken ihracatımızın kilogram değeri 65 centi. Şu anda 1 dolar 55 Cent. Hedef ise 2 dolara ve daha sonra da 2,5-3 dolarlara çıkarmak. Bunun için daha teknoloji, inovasyon ve marka yoğun katma değeri yüksek ihracata geçmemiz gerekiyor. Bu noktada yeni bir katkı olarak uzak ülkelere yapılacak ihracatlarda kullandırılan ihracat kredisi faizinin bir bölümünü, finansman maliyetinin bir bölümünü Ticaret Bakanlığı karşılamayı planlamaktadır.

İhracat Tanıtım ve Pazarlama Vizyonu Yeni Bir Ufuk Olacak

Etkinlikte öne çıkan bir diğer vurgu da, ihracatçı birlikleri ve İhracat Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla ortaya çıkan 2028 İhracat Tanıtım ve Pazarlama Vizyonu idi. Vizyon doğrultusunda 27 farklı sektöre yönelik 41 proje yürütülmesi öngörülmekte. Ayrıca 20 yıldır sürdürülen  Turquality destek programının geliştirilmesi ve tanıtım desteğinde bazı değişikliklerin yapılması öngörülmekte.

Sonuç

Türkiye’nin birlikte hareket etme ve markalı ürünlerle uluslararası alana açılmaktan başka şansı yok. Ticaret Bakanlığı bu gerçeği görmüş ve buna uygun olacak şekilde yeni açılımlar yapmaya başlamış durumda. İhracatçılarla birlikte sinerjik bir dönüşümle Türkiye’nin ihracatının daha iyi yerlere geleceği kesin.

Baz Girişim devlet desteklerinden etkili bir şekilde yararlanmanız için yanınızda. Detaylar ve iletişim için buraya tıklayın.

Ticaret Bakanlığının Yüzakı: Ur-Ge Projeleri
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al