Bilişim Şirketleri için Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri: Ticaret Bakanlığı Destekleri ve Detayları

Bilişim Şirketleri için Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri: Ticaret Bakanlığı Destekleri ve Detayları

BAZ Girişim İhracat Danışmanlık Ajansı olarak ihracat ve devlet desteklerine ilişkin bilgilendirici yazılarımıza devam ediyoruz. Bu hafta, Ticaret Bakanlığı tarafından 5447 sayılı Türkiye Bilişim Sektörünün Uluslararasılaşması ve  E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı  Hakkında Karar doğrultusunda bilişim sektörüne yönelik devlet destekleri sağlamaktadır. Bu yazımızda, bu desteklerden birisi olan tekno-hızlandırıcı destek programını ele alacağız.

Tekno-hızlandırıcı ihracat projesi nedir?

Mevzuatın tanımlar kısmında tekno-hızlandırıcı ihracat projesi “Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projesi: İşbirliği kuruluşlarınca, bilişim şirketlerinin ihracat kapasitelerini geliştirilerek yurt dışı pazarlara açılmaları ve teknoloji hizmet ürünlerini pazarlamalarına yönelik hedef ülke odaklı olarak yürütülen; amacı, kapsamı ve süresi ile bütçesi belirlenmiş; mentorluk, eğitim, danışmanlık, istihdam, tanıtım, yurt dışı pazarlama, alım heyeti faaliyetlerinden oluşan hızlandırıcı projesi” olarak tanımlanmıştır.

Tekno-hızlandırıcı ihracat projelerinin süresi ne kadar olmalıdır?

Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri, teknoloji hizmet ürünleri üreten şirketlerin Bakanlıkça uygun görülen işbirliği kuruluşları vasıtasıyla ihracata hazırlanmaları ve proje kapsamında hedeflenen ülkeye/ülkelere ihracat yapabilmeleri amacıyla 2 yıl süre ile yürütülür. 

Tekno-hızlandırıcı ihracat projelerine en az kaç firma katılmalıdır?

Katılımcı şirket sayısı en az 8 olmalıdır. 

Tekno-hızlandırıcı destek projesi kapsamında neler desteklenmektedir?

  • Şirketlere bire bir mentorluk hizmeti,
  • Eğitim ve danışmanlık, 
  • Pazarlama, tanıtım ve reklam,
  • Test merkezi, simülatör, endüstriyel robotik teçhizat ve diğer ekipman kiralama,
  • Hedef ülkeye yönelik yurt dışı pazarlama faaliyeti ve alım heyeti giderleri desteklenmektedir.

Tekno-hızlandırıcı destek projelerinde istihdam desteği bulunmakta mıdır?

Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projelerinin organizasyonunu yapmak ve/veya proje katılımcısı firmalara ihracata hazırlanmalarına yönelik danışmanlık vermek üzere Bakanlıkça uygun görülen işbirliği kuruluşları tarafından istihdam edilen/hizmet sözleşmesi ihdas edilen aynı anda en fazla 2 mentor veya personelin brüt istihdam giderleri desteklenmektedir.

Siz de Ticaret Bakanlığı tarafından Bilişim sektörüne sağlanan hizmet ihracatı teşviklerinden yararlanmak istiyorsanız BAZ Girişim İhracat Danışmanlık Ajansı ile iletişime geçin ve ihracat stratejilerinizi geliştirerek küresel arenada başarıya ulaşmak için adım atın. Başvuru süreci ve detaylı bilgiler için hemen bizimle iletişime geçin. 

Bilişim Şirketleri için Tekno-Hızlandırıcı İhracat Projeleri: Ticaret Bakanlığı Destekleri ve Detayları
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al