Bilişim Sektörü: Yurt Dışında İhracat Destekleriyle Büyüyün!

Bilişim Sektörü: Yurt Dışında İhracat Destekleriyle Büyüyün!

5447 Sayılı Karar ve Bilişim Şirketleri İçin İhracat Destekleri

5447 Sayılı Karar kapsamında, bilişim ve yazılım sektöründeki şirketlerin ihracata hazırlanması ve kurumsal kapasite oluşturma aşamasındaki desteklere önceki yazımızda değinmiştik. Bir sonraki adım olarak bu yazımızda 5447 Sayılı Karar’ın üçüncü bölümünde yer alan yurt dışı pazarlama ve pazarda tutunma aşamasını kapsayan desteklere odaklanacağız. Yazılım, dijital oyun, mobil uygulama ve dijital aracılık hizmet platformlarının yurt dışında tanıtılması için çeşitli destekler sunulmaktadır. Şirketler, geliştirdikleri ürünlerin tanıtımı için belirli miktarlarda destek alabilmektedirler.

Yazılım ve Dijital Ürünlerin Yurt Dışı Pazarlama Destekleri

Peki bu kapsamdaki destekler ana başlıklarla nelerdir?

 • Yazılım, dijital oyun, mobil uygulama ile dijital aracılık ve hizmet platformu reklam, tanıtım ve pazarlama desteği
 • Genel amaçlı reklam, tanıtım ve pazarlama destekleri
 • Ürün yerleştirme desteği
 • Yazılım, dijital oyun, mobil uygulama ile dijital aracılık ve hizmet platformu komisyon desteği
 • Acente komisyon desteği

Yazılım ve dijital ürünlerin yurt dışında pazarlanması, dijital aracılık hizmet platformları için verilen destekler sayesinde daha kolay hale gelmektedir. Ürün yerleştirme desteği, yurt dışında gösterimi yapılan dijital içeriklerde ürünlerin tanıtılmasını sağlar. Komisyon destekleri ise dijital platformlarda yapılan satış ve dağıtımların maliyetlerini düşürür.

Etkinliklere Katılım ve Tanıtım Destekleri

Ayrıca etkinliklere katılım ve tanıtım destekleri de şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Yurt dışı etkinlik bireysel ve milli katılım desteği
 • Milli katılım tanıtım desteği
 • Yurt içi etkinlik bireysel katılım desteği
 • Yarışma ve organizasyon desteği
 • Sektörel ticaret ve alım heyeti programları desteği
 • Yurt dışı birim desteği

İşbirliği kuruluşlarının, şirketlerin, organizatör şirketlerin yurt dışındaki prestijli etkinliklere katılımı, tanıtım ve pazarlama destekleri ile teşvik edilmektedir. Bu desteklerle Türk bilişim sektörünün uluslararası alanda görünürlüğü artırılmaktadır.

Sonuç

5447 Sayılı Karar, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yurt dışına açılmalarını ve uluslararası pazarda rekabet etmelerini kolaylaştıran önemli destekler sunmaktadır. Bu destekler, şirketlerin tanıtım faaliyetlerinden ürün yerleştirmeye, komisyon ödemelerinden etkinlik katılımlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Şirketler, bu fırsatları değerlendirerek global arenada daha güçlü bir konuma gelebilirler.

Bilişim ve yazılım sektöründeki şirketinizin yurt dışında rekabet avantajı kazanması için Baz Girişim uzman ekibiyle temasa geçin ve desteklerden yararlanın.

BAZ Girişim’e ulaşın, ücretsiz 30 dakikalık danışmanlık hizmetimizden yararlanın.

Bilişim Sektörü: Yurt Dışında İhracat Destekleriyle Büyüyün!
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al