Bu yazımızda, ihracat fiyatının belirlenmesinde firmalarımızın yaptığı temel hatalara değineceğiz.

İhracat Fiyatı Nasıl Belirlenmektedir?

İhracat işlemlerine başlamanın en önemli aşamalarından birisi fiyatı belirlemektir. Bu bağlamda, fiyatı doğru belirlenmeyen ürünlerin ihracatının yapılması zorlu bir süreç olabilmektedir. İhracat yapılsa dahi yapılan ihracatın sürdürülebilir hale getirilmesi daha zor olabilmektedir.

Birinci Adım

  • İhracat yapılacak ürünün fiyatının doğru belirlenmesi gereklidir. Genelde firmalar ülke içi maliyeti üzerine lojistik ve sigorta (anlaşmada varsa) eklemekte, ihracat fiyatı vermektedir. Halbuki, ülke içinde yapılan reklam-tanıtım harcamaları, diğer operasyonel giderler, vb. eklenerek yapılan maliyet nuhasebesi yanlıştır. Öncelikle üretim maliyeti belirlenerek diğer maliyetler çıkarılıp bunun üzerine lojistik ve sigorta bedelinin eklenmesi gerekir.

İkinci Adım

  • Ürünün fiyatını belirlerken önemli bir husus da halihazırda bulunan emek dahil atıl kapasitenin kullanılıp kullanılmamasıdır. Örneğin yüzde 70 kapasite ile çalışan bir fabrika, yaptığı ihracat bağlantısıyla kapasitesini yüzde 85’e çıkaracaksa ve işçi istihdam etmeyecekse ihracat fiyatlaması için ilave maliyet unsuru olmayacaktır. İlave yatırım yapacaksa ve istihdam gerçekleştirecekse bunu maliyete eklemelidir.

Üçüncü Adım

Dördüncü Adım

Ürünün maliyeti belirlendikten sonra pazara giriş stratejisi ile ilişkili bir biçimde firmanın karı da konularak ihracat fiyatı belirlenmelidir. İhracat fiyatı belirlenirken önemli olan sürdürülebilirliktir. İhracat çalışmaları reklam ve diğer tanıtım çalışmaları ile desteklenmelidir. Pazara giren bir ürünün yeterli reklam ve tanıtımla pazarda tutundurulmaması durumunda, rakiplerin daha düşük fiyat vererek piyasa payınızı alabileceği ve sizi pazardan dışlayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Unutmayın. İhracat işin ilk ve kolay kısımdır, zor olan kısım ise sürdürülebilir ihracat yapmaktır. Sürdürülebilir ihracat için ise etkili bir uluslararası pazarlama stratejisi izlenmek önemlidir.

BAZ Girişim’e ulaşarak küresel pazarlara açılabilirsiniz. Ücretsiz İhracat Check Up hizmetimizden yararlanın.

İhracatta Fiyatlandırma
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al