İhracat Fiyatını Doğru Belirlemenin Önemi

İhracat işlemlerine başlamanın en önemli aşamalarından biri fiyatı belirlemektir. Yanlış belirlenen bir fiyat, ihracatın sürdürülebilirliğini olumsuz etkiler. Bu nedenle, ihraç edilecek ürünün fiyatının doğru belirlenmesi önem arzetmektedir.

Fiyatlandırma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle firmalar, ülke içi maliyeti üzerine lojistik ve sigorta ekleyerek ihracat fiyatı verirler. Ancak bu yöntem, doğru maliyet hesaplaması yapmadıkları için yanlıştır. Öncelikle, üretim maliyeti belirlenmeli ve diğer maliyetler çıkartılmalıdır. Bunun üzerine lojistik ve sigorta bedeli eklenmelidir.

Atıl Kapasitenin Kullanımı

Ürünün fiyatını belirlerken, mevcut atıl kapasitenin kullanılıp kullanılmaması da önemlidir. Örneğin, %70 kapasite ile çalışan bir fabrika, ihracat bağlantısıyla kapasitesini %85’e çıkaracaksa ve işçi istihdam etmeyecekse ilave maliyet unsuru olmayacaktır. Ancak ilave yatırım yapılacaksa ve yeni işçi istihdam edilecekse, bu maliyetler fiyatlandırmaya eklenmelidir.

Devlet Desteklerinin Etkisi

İhracat fiyatı belirlenirken, prefinansman ve postfinansman devlet desteklerinin alınıp alınamayacağı da hesaba katılmalıdır. Gerekirse, bu destekler maliyet hesaplamasına dahil edilmelidir.

Kar Marjının Eklenmesi

Ürünün maliyeti belirlendikten sonra, pazara giriş stratejisine uygun olarak firmanın karı da eklenerek ihracat fiyatı belirlenmelidir. Ancak burada unutulmaması gereken, sürdürülebilir ihracatın esas olduğudur.

Pazara Giriş ve Rekabet Stratejileri

İhracat çalışmaları, reklam ve diğer tanıtım çalışmaları ile desteklenmelidir. Pazara giren bir ürünün yeterli reklam ve tanıtımla pazarda tutundurulmaması durumunda, rakiplerin daha düşük fiyat vererek piyasa payınızı alabileceği unutulmamalıdır.

Sürdürülebilir İhracatın Zorlukları

İhracat işin ilk ve kolay ayağıdır, sürdürülebilir ihracat ise zor ayağıdır. Sürdürülebilir ihracat için etkili bir uluslararası pazarlama stratejisi izlenmelidir. Pazarda kalıcı olabilmek için doğru fiyatlandırma ve güçlü bir tanıtım stratejisi gereklidir.

Unutmayın, ihracatta başarı sürdürülebilir bir strateji ile mümkündür. BAZ Girişim olarak, bu süreçte size rehberlik etmekten memnuniyet duyarız. Ücretsiz ihracat check-up hizmetimiz için tıklayın.

İhracat Fiyatı Nasıl Belirlenir?
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al