Ticaret Müşavir ve Ataşesinden E-Posta ile Ne İstenebilir?

Ticaret Müşaviri Ne İş Yapar?

Büyükelçilik bünyesindeki ticaret müşaviri, genellikle ülkenin ekonomik çıkarlarını desteklemek ve uluslararası ticaretin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla görev yapar. Bu profesyoneller, ülkenin ticaret politikalarını takip eder, yerel ve uluslararası pazarlarda fırsatları değerlendirir ve firmalara dış ticaret konularında danışmanlık sağlar. Ayrıca, ticaret müşavirleri, yatırım fırsatlarını değerlendirir ve ülkenin ticaret dengesini güçlendirmeye yönelik stratejiler geliştirirler.

Ticaret Ataşesi İle Ticaret Müşaviri Aynı mı?

Ticaret müşaviri ve ticaret ataşesi genel olarak benzer görevleri yerine getiren, ancak farklı terimlerle adlandırılan profesyonellerdir. Her iki pozisyon da genellikle bir ülkenin dış ticaret politikalarını desteklemek, ticaret ilişkilerini güçlendirmek ve ülkenin ekonomik çıkarlarını korumak amacıyla görev yapar.

“Ticaret müşaviri” terimi genellikle büyükelçiliklerde çalışan ticaret diplomatı için kullanılırken, “ticaret ataşesi” terimi daha başkonsolosluklar bünyesindeki ticari diplomatlar için kullanılır. İkisi de genellikle dış ticaret konularında danışmanlık yapar, pazar araştırmaları yapar ve ticaret fırsatlarını değerlendirir. Genel ülke politikasından Ticaret Müşaviri sorumludur.

Firmalar Ticaret Müşavir ve Ataşesinden Randevu Alabilir mi?

Firmalar Ticaret Müşavir ve Ataşesinden e-posta yoluyla veya telefonla randevu alabilir. Bununla birlikte, zaman zaman firmalarımızın randevusuz gittiği de gözlemlenmektedir. Doğru olanı randevu alarak gitmektir.

Ticaret Müşavirinden Hangi Bilgiler İstenebilir?

Firmalarımızın Ticaret Müşavir ve Ataşeliklerini nasıl kullanacaklarını tam olarak bilemediklerini zaman zaman gözlemliyoruz. Ticaret Müşavir ve Ataşesi, karanlık yolda giden sizler için bir el feneri. Yalnızca başınız sıkışınca, alacak verecek sorunlarında değil, Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizi hedef pazarlarınızdaki tüm konularda rahatsız edebilirsiniz. Ticaret Müşavir ve Ataşesinden aşağıdaki konularda destek isteyebilirsiniz.

 • Ülke ve sektör raporları
 • Ürününüzü alabilecek potansiyel alıcı firma listeleri
 • Ülkedeki fuarlara ilişkin değerlendirme
 • Ülkedeki reklam ve tanıtım çalışmalarına ilişkin değerlendirme
 • Ülkedeki hukuk ve mali müşavirlik firmaları
 • Ülkedeki lojistik firmaları
 • Alacak verecek sorunlarına ilişkin görüş, kimi zaman destek

Ticaret Müşavirine ve Ticaret Ataşesine Atılacak Örnek E-posta

Bu noktada, firmalarımızın Ticaret Müşavir ve Ataşelerine atabilmeleri için örnek bir e-posta şablonunu aşağıda dikkatinize sunuyoruz. Çevirileri her ülke için ayrıca ChatGPT’den yapabilirsiniz. Müşavir ve Ataşeliklerdeki e-postaları yerel personelin karşıladığını, tümünün Türkçe veya İngilizce bilmediğini unutmayın. Bu noktada, yerel dilde attığınız metni Google Translate’den çevirip anlamaya çalışması ve sonrasında yanıtlamaya ve önemine göre Müşavire aktarmaya çalışacaktır. Bunu sizin yapmanız, personel verimliliği açısından kıymetli olacaktır.

Herkese bol ihracatlı günler dileriz.

***MÜŞAVİRLİKLE ÖRNEK YAZIŞMA***

Sayın Başmüşavirim veya Müşavirlerim/Ataşem,

Ali Veli Defence olarak ekte yer alan GTİP kodları özelinde ürünler üretmekteyiz. Ürünlerimizi tanıtıcı kataloglar ekte yer almaktadır. Bu doğrultuda, aşağıdaki konularda değerli yardımlarınıza ihtiyaç duyulmaktadır.

 • *Varsa savunma sanayi sektörüne ilişkin hazırladığınız veya envanterinizde bulunan rapor,
 • *Varsa yol ve trafik güvenliği ekipmanları sektörüne ilişkin hazırladığınız veya envanterinizde bulunan rapor,
 • *Varsa yukarıda belirtilen sektörlerde potansiyel alıcı olabilecek firmaların listesi,
 • *Görev ülkenizin merkezi kamu ihalesi sayfası,
 • *Görev ülkenizde ürünümüze ilişkin önereceğiniz fuarların listesi ve fuarlara ilişkin değerlendirme
 • *Yapılacak reklam tanıtım ve pazarlama
 • *Ürünün pazara girişinde istenen belgeler çalışmalarında dikkat edilecek hususlar
 • *Pazara giriş stratejilerinde dikkat edilecek hususlar.

Gösterdiğiniz yakın ilgi için teşekkür eder, içten saygılarımızı sunarız.

Ali Veli

Dış Ticaret Uzmanı +905………..

#bazgirişim #exportmentor #ihracatmentorunuz

Ticaret Müşavir ve Ataşesinden E-Posta ile Ne İstenebilir?
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al