Türkiye’nin İhracat Şampiyonları: En Çok İhracat Yapılan Ülkeler

İhracat Mentorunuz BAZ Girişim olarak bu blog yazımızda, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeleri derleyerek bu ülkelerde hangi sektörlerin öne çıktığını ele aldık.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

Türkiye, coğrafi konumu, stratejik önemi ve güçlü üretim kapasitesi sayesinde uluslararası ticarette önemli bir role sahip. Bu avantajlarıyla ihracatta da bir adım önde. Yapılan dış ticaret operasyonları ülkenin ekonomik büyümesi ve istihdam yaratması için kritik bir faktör olarak görülmekte.

TİM ( Türkiye İhracatçılar Meclisi) her yıl en çok ihracat yapılan ülkeleri açıklamaktadır. Son verilere göre en çok ihracat yapılan pazarlar ve talep ettikleri ürünleri aşağıda sırası ile derledik.

Almanya’ya İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

Türkiye’nin ihracatında başı çeken ülke Almanyadır. Türk şirketlerinin yüksek kaliteli ve rekabetçi fiyatlı ürünleriyle Alman tüketicilere hitap etmesi bu noktada önemli role sahiptir. 

Almanya, otomotiv, makine ve ekipmanlar, kimyasallar gibi ürünlerde en büyük ihracat pazarı olarak yer alır.Bunun yanı sıra coğrafi koşullardan dolayı ülkede üretilemeyen tarım ve gıda ürünlerini de sıklıkla Türkiye’den ithal etmektedir.

 İki ülke arasındaki güçlü ticari ilişkiler, karşılıklı yatırımlar ve işbirlikleri Türkiye’nin Almanya’ya ihracatını artırmıştır. Bununla beraber ülkede yaşayan yoğun Türk nüfusu da ülkeye yapılan ihracatı artıran bir diğer sebeptir. Her sektörde bolca Türk markasının bulunduğu ve Türk işletmelerin ekonominin küçümsenmeyecek bir kısmını oluşturduğu ülke Türkiye’nin bir numaralı ihracat pazarıdır.

Otomotiv sektörü ihracat yapılan ürünler arasında ilk sırada yer alırken hazır giyim, elektrik-elektronik ve kimyevi maddeler takip eden sektörlerdir.

Birleşik Krallık’a İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

Türkiye’nin ihracatında ikinci sırada bulunan Birleşik Krallık ihracat kapasitesinde önemli bir paya sahip. İngiltere, İskoçya, İrlanda, Galler gibi birden fazla ülkeyi kapsayan pazar ihracatçılara aynı anda birden fazla ülke ile ticaret yapabilme imkanı vermekte.

Otomotiv, tekstil, hazır giyim ve kimyasal ürünler gibi sektörlerde Türk ürünleri İngiltere pazarında geçmişten beri talep görerek en çok ithal edilen ürünler listesinde başı çekiyor.

İki ülke arasındaki ticari bağlar, serbest ticaret anlaşmaları ve ihracat teşvikleri ihracat hacmini artıran sebeplerden. İngiltere’nin AB’den çıkmasının her ne kadar ticareti etkileyeceği düşünülse de Türkiye özelinde ülke ile olan serbest ticaret anlaşmaları sayesinde ticaret aktif bir şekilde devam etmektedir.

İtalyaya İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

Türkiye, İtalya’ya özellikle tekstil, hazır giyim, deri ürünleri, otomotiv ve makine ekipmanları gibi sektörlerde ihracat yapmaktadır. İtalya’nın moda sektöründeki lider konumu ve gücü, Türk tekstil ürünlerinin İtalyan pazarında talep görmesini sağlayan önemli bir etkendir. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler, sektörel işbirlikleri ve ortak projeler Türkiye’nin İtalya’ya ihracatını artırmasını sağlamıştır. Bununla birlikte iki ülkenin yakın konumu ve kültürel benzerlikleri de ticaret ilişkilerinin sıcak olmasını sağlamaktadır.

En çok ihracat yapılan ülkeler arasında üçüncü sırada yer alan İtalya yukarıda da bahsettiğimiz üzere özellikle giyim, tekstil ve mobilya sektörlerinde Türkiye ile yakın ilişki içerisindedir. 

Amerika Birleşik Devletleri’ne İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

ABD, Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarında dördüncü sırada yer alır. İlk üç ülkeye kıyasla farklı bir kıtada yer alıyor olması ulaşım masrafları bakımından ihracatçılar için dezavantaj olarak görülse de pazarın büyüklüğü ve talep fazlalığı bu dezavantajı ortadan kaldırmaktadır.

Türkiye, ABD’ye en çok otomotiv, tekstil, kimyasal ürünler, elektronik eşyalar ve mücevher gibi ürünler ihraç etmekte.Ülkedeki nüfus yoğunluğu ve talep fazlalığı ihracatçılar için ABD’yi hedef pazar haline getiren önemli hususlardır. 

İki ülke arasındaki ticari ilişkiler, serbest ticaret anlaşmaları ve yatırım ortaklıkları Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatını artıran bir diğer önemli unsurdur.

Özellikle e-ticaret siteleri aracılığı ile yapılan alışverişler ABD pazarına yapılan ihracatta büyük paya sahiptir.

Fransa’ya İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

Fransa, Türkiye’nin ihracatında ilk sıralarda yer alan bir diğer ülkedir. Coğrafi konumu bakımından ihracatçılarımıza avantaj sağlayan ülke en çok otomotiv, tekstil, kimyasallar, demir-çelik ürünleri ve elektrikli ekipmanlar gibi sektörlerden ürünler ithal etmektedir.Türk ürünleri Fransız pazarında gerek kalitesi gerekse de döviz kuru bakımından ucuz olmasıyla sıkça talep görmektedir. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler, işbirlikleri ve yatırımlar Türkiye’nin Fransa’ya ihracatını artırırken iki ülkenin sıcak ilişkiler kurmasına da yardımcı olmaktadır.

İspanya’ya İhracatımız ve En Çok İhraç Ettiğimiz Ürünler

Hem coğrafi yakınlığı hem de talep fazlalığı bakımından İspanya, üreticilerimizin gözde hedef pazarlarından biridir. Bunun sonucu olarak da en çok ihracat yapılan ülkeler listesine üst sıralardan girmiştir. Gerek AB üyesi olması gerekse de büyüyen ekonomisi ile ihracatçılarımıza güven sağlayan İspanya, ülkemizden en çok petrol, sebze ve meyve, demir ve çelik, hazır giyim gibi ürün gruplarını ithal etmektedir.

Yukarıda yer verdiğimiz ülkelerin hedef pazar araştırmaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Almanya

Birleşik Krallık

İtalya

Fransa

İspanya

Türkiye, güçlü üretim kapasitesi ve ihracat çeşitliliğiyle birçok ülkeye ürünlerini ihraç ediyor. İhracatçılarımız en sık yukarıdaki pazarlara hizmet verirken Afrika ve Asya gibi yeni pazarlara da açılmaya devam ediyorlar. Almanya, İngiltere, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa gibi ülkeler, Türkiye’nin en büyük ihracat pazarları arasında yer alırken Suudi Arabistan, Mali ve Rusya ile artan ihracat ilişkisi de son zamanlarda dikkat çekmektedir. Bu ülkelerle güçlü ticari ilişkiler, serbest ticaret anlaşmaları ve sektörel işbirlikleri Türkiye’nin ihracatını günden güne artırırken hedef pazarlarda da adının duyulmasını sağlamaktadır. 

Türkiye’nin ihracat performansı ve pazar çeşitliliği, ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlarken eş zamanlı olarak ihracatçılarımız ve üreticilerimizi de maddi bakımdan tatmin etmektedir.

Siz de ihracata başlamak istiyor veya mevcut ihracat kapasitenizi artırmak istiyorsanız İhracat Mentorunuz BAZ Girişim ile iletişime geçerek en doğru ihracat metotlarını ekibimizden öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Instagram ve Linkedin hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Türkiye’nin İhracat Şampiyonları: En Çok İhracat Yapılan Ülkeler
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al