Türkiye’nin En Değerli İhraç Ürünleri: En Çok İhracatı Yapılan Ürünler

İhracat Mentorunuz BAZ Girişim olarak bu yazımızda Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ürün grupları ve ülkeleri derledik.

Türkiye’nin İhraç Ürünleri

Türkiye gerek elverişli coğrafi konumu gerekse de gelişen üretim sektörü ile  birçok farklı ülkeye farklı sektörlerden ürün ihraç etmekte.

İhracat, ülke ekonomisinin canlılığını ve büyümesini sağlamak için önemli bir unsur olurken, Türkiye’nin küresel pazarda rekabet edebilirliğini de artırmaktadır. Son verilere göre Türkiye’nin dış ticaret hacmi iki yüz elli dört milyar dolar olmakla beraber ihracatçı sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Doğru ürünlerin doğru pazarlara ihraç edilmesi ise üreticilere büyük karlar getirmektedir. Bu noktada Türkiye, çokça üretici sayısına sahip olması sebebi ile birçok farklı ürünü farklı pazarlara ihraç etmektedir. İşte sizler için Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği başlıca ürünler:

  • Otomotiv Ürünleri
  • Yedek Parça Ürünleri
  • Makine ve Ekipmanları
  • Tekstil ve Hazır Giyim Ürünleri
  • Kimyasal Ürünler
  • Demir Çelik Ürünleri
  • Hazır Gıda ve Organik Gıda Ürünleri
  • Mobilya ve Lambalar

Türkiye’nin Başlıca İhraç Kalemleri

Aşağıda en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ürün gruplarını detaylı bir şekilde inceleyelim:

Otomotiv Ürünleri

Ülkemiz, otomotiv endüstrisi konusunda önemli bir üretici ve ihracatçı konumundadır. Bu sebeple otomotiv ürünleri ihracatını gerçekleştirdiğimiz ürünler grubunda ilk sırada yer almaktadır. Özellikle Bursa’da yer alan fabrikalarda araç üretimi bir hayli fazla olup şehirde bulunan limanlar aracılığı ile buradan birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Ünlü otomobil markalarının araç üretimini burada yaptırması sebebi ile Türkiye’de her yıl binlerce araç üretilmektedir. Ülke bazında en çok ihraç Almanya’ya yapılırken bu sırayı İtalya ve İspanya takip etmektedir.

Yedek Parça Ürünleri

Otomobil parçaları, araç aksesuarları, lastikler, camlar ve elektrikli ekipmanlar gibi ürünler ihracatta öne çıkan başlıca ürünler olmakla beraber yedek parça ürünleri sadece otomotiv sektörü ile sınırlı kalmamaktadır. Beyaz eşya, sanayi ve teknoloji ürünlerinin yedek parçaları da ihraç edilen ürünler arasındadır. İki yüze yakın ülkeye ürün ihracatı yapılan sektörde ilk sırayı Almanya almaktadır.

Makine ve Ekipmanları

Endüstriyel makineler, tarım makineleri, inşaat makineleri, elektrikli ekipmanlar gibi çeşitli makine ve ekipmanları Türkiye’nin ihraç ettiği ürünler arasında üçüncü sırada yer alıyor. Farklı pazarlara ihraç edilen bu ürün grubunda ihracat son verilere göre 2.9 milyar ile en çok Almanya’ya, 1.5 milyar dolar ile ABD’ye ve 1.3 milyar dolar ile Rusya’ya yapılmaktadır.

Tekstil ve Hazır Giyim

Türk tekstil sektörü, dünya çapında tanınan bir üretim ve ihracat merkezidir. Hazır giyim ürünleri, ev tekstili, döşemelik kumaşlar, halılar ve kilimler gibi tekstil ürünleri, Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünler arasında yer alıyor. Bursa, Gaziantep, İstanbul gibi sanayi bölgelerinde üretilen tekstil ve hazır giyim ürünleri her yıl binlerce ihracatçı tarafından yurtdışına gönderilmekte.Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ İhracatçı Birlikleri kayıtlarından derlenen verilere göre, hazır giyim ve tekstil sektörü 170’ten fazla ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiriyor. En çok ihracat Almanya’ya gerçekleşirken ikinci sırada İspanya yer alıyor.

Kimyasal Ürünler

Kimyasal ürünler alanında da önemli bir ihracatçı olan Türkiye plastik ürünler, ilaçlar, boya ve vernikler, gübreler, temizlik ve bakım ürünleri gibi ürünleri dünyanın dört bir tarafına ihraç ediyor. Kimyasal Maddeler ve Mamulleri Sektör ihracatının ülkeler itibariyle dağılımında Birleşik Arap Emirlikleri, 920 milyon dolar ihracat ile ilk sırada yer alırken, Almanya’nın 874 milyon dolar ihracat ile ikinci, Irak’ın 841 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldığı görülüyor.

Demir ve Çelik Ürünleri

Demir ve çelik sektöründe aktif bir üretici ve ihracatçı olan Türkiye’de en fazla ihracat edilen ürünler arasında inşaat demiri, çelik borular, çelik levhalar ve profiller yer alıyor. Demir çelik alanında özellikle İzmir, Sivas, Zonguldak Sanayi bölgelerinde yer alan fabrikalar sayesinde her yıl pek çok ülkeye demir ihracatı yapılıyor. Sektördeki en büyük pazarlar ise BAE ve Almanya.  

Hazır Gıda ve Organik Gıda Ürünleri

Ülkemiz, coğrafi yapısı gereği tarım ürünleri açısından zengin bir ülke olduğundan, birçok gıda ürününü de ihraç etmektedir. Özellikle hububat, meyve ve sebzeler, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı, kuruyemişler ve işlenmiş gıda ürünleri Türkiye’nin ihraç ettiği başlıca gıda ürünleri arasında yer alıyor. Üretilen GDO’suz ürünlerin çoğunluğu organik gıda kapsamında yurtdışına ihraç edilmektedir. Sektörel olarak en çok ihracat yapılan ülkeler arasında İtalya, Almanya, Hollanda, Amerika, Fransa, Belçika, İngiltere, İsveç, İsviçre, Kanada, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Japonya yer almaktadır.

Mobilyalar ve Lambalar

Ev tekstili ve eşyası üretiminde önemli bir role sahip olan ülkemiz tasarladığı mobilyalar ve ev eşyaları ile de ihracatta önemli bir yere sahiptir. Özellikle İnegöl, Siteler gibi mobilya üretimine ağırlık veren üretim bölgelerinde bulunan birçok ihracatçı ürettiği yenilikçi ve kullanışlı mobilyaları yurtdışına ihraç etmektedir. Türkiye dünya mobilya ihracatında %1,6’lık pay alırken en çok ihracat yapılan ülke ABD olurken ABD’yi, Almanya, Fransa, Irak ve Libya takip etmektedir.

Diğer İhraç Ürünleri

Yukarıda derlediğimiz ürünler Türkiye’nin en fazla ihraç ettiği ürünler arasında yer alıyor fakat Türkiye’nin ihracat portföyü oldukça geniş olduğundan farklı sektörlerde de birçok ürün ihraç edilmektedir.

Geniş bir ihracat pazarına sahip olan ülkemizde, üreticiler ihracat birliklerinin destekleri ile de yeni pazarlara açılma şansı buluyorlar.

Listedeki sektörel ürünlerden de anlaşıldığı üzere ülkemiz için Almanya önemli bir ihracat pazarı. İhracatta Almanya pazarı hakkında merak ettiğiniz bilgilere erişmek ve ihracat süreci için doğru ürünleri seçmek için aşağıdaki yazımıza tıklayabilirsiniz:

İhracat Süreçlerinin Tümünde BAZ Girişim Yanınızda.

Siz de ihracata başlamak istiyor fakat hangi adımları atacağınızı bilmiyorsanız İhracat Mentorunuz BAZ Girişim ile iletişime geçebilir, uzman ekibimizden her türlü desteği alabilirsiniz. İhracat ve uluslararası pazarlama hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Linkedin ve Instagram hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Türkiye’nin En Değerli İhraç Ürünleri: En Çok İhracatı Yapılan Ürünler
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al