Baz Girişim tarafından hazırlanan bu bilgi notunda Slovakya’nın mevcut sağlık sistemi, sağlık güvenceleri ve sağlık turizmi sektörüne ait genel bilgileri bulacaksınız. 

Slovakya Sağlık Turizmi Genel Görünüm

Slovakya uygun fiyatlı kozmetik cerrahisinin yanı sıra kaplıcalara sahip dağ kasabaları sayesinde sağlık turizminde tercih edilen ülkelerdendir. Uygun fiyatlı diş tedavisi, cerrahi operasyonlar ve kaplıca imkanlarıyla Avrupalıların Slovakya’yı tercih etmelerinin başlıca sebeplerindendir. 

Ülkede büyüleyici sıradağlar, milli parklar, eski kaplıca kasabaları ve termal havuzlar, kamp fırsatları, su sporları ve keşfedilecek büyüleyici yer altı mağaraları, görülecek ve yapılacak çok şey olmasının yanında Slovakların eski komünist düzeni yıkabilmek adına misafirperver davranışları da ülkeyi tercih edilir yapmaktadır.

Slovakya’nın merkezindeki Piestany, birçoğu geleneksel ‘tedaviler’ (terapötik mineraller ve kaplıcalar) sunan birçok sağlık kaplıcasının etrafına inşa edilmiş sevimli bir eski şehirdir. Medikal turizmin, iyileşirken rahatlatmaya yardımcı olmak için spa ve sağlıklı yaşam tesislerinde tedaviler ve ameliyatlar sunan uygulamalarla Piestany’ye gelmesi doğal bir sonuçtur.

Slovakya Sağlık Sistemi

Ülkede makul düzeyde bir sağlık altyapısı mevcuttur. Bununla birlikte, devlet hastanelerinin imkanları ve tedavi hizmetleri, ülkedeki sağlık sektörünün bütçe kısıtlamaları nedeniyle, zaman zaman beklentileri karşılayamamaktadır. Özel hastane ve kliniklerin sayısı ise azdır ve bunların imkanları da sınırlıdır. Sağlık personelinin hepsi yabancı dil bilmemektedir. 

Komünizm sonrası birçok ülkede olduğu gibi, Slovakya’daki genel sağlık hizmetleri standartları en iyi ihtimalle ortalama düzeydedir, ancak temel sağlık hizmetleri tüm Slovak vatandaşları ve uzun süreli ikamet edenler için ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Diş tedavisi ve reçeteli ilaçlar gibi bazı hizmetler yalnızca kısmen devlet tarafından sübvanse edilir ve hastaların bir katkı sağlaması gerekir. Slovakya’da 5½ milyonluk bir nüfusa hizmet veren toplam 44 devlet hastanesi vardır ve finansman geçmişte büyük bir sorun olmuştur.

Medikal turizm büyüyen bir endüstri olmasına rağmen, özel sağlık hizmetleri Slovakya’da genel halk tarafından nadiren kullanılmaktadır. Tüm doktorlar özel muayenehanede çalışmasına rağmen, çalışmalarının büyük bir kısmı zorunlu devlet sağlık sigortası tarafından ödenmektedir. Daha zengin hastalar, bakımlarını iyileştirmek veya hızlandırmak için veya kozmetik cerrahi gibi devlet sigortası tarafından karşılanmayan bakımları satın almak için bu katkı payını tamamlayabilir.

Tedavi ve yatak ücretleri resmi ve özel sağlık kuruluşları arasında ve hastanın sağlık sigortasının niteliğine ve vatandaşı olduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan ücretler konusunda tedavi öncesinde bilgi almak yerinde olacaktır. Ortalama muayene ücreti 30-60 Euro, tahliller 30-100 Euro, yatarak tedavi günlük 300-400 Euro civarındadır.

Slovak vatandaşlarının ve ikameti bulunan ve yabancılar için genel sağlık sigortası mecburidir. İşveren tarafından yatırılması zorunlu olan işçilerin sigorta primi toplamı ’tür (işçi ve işveren payı toplamı). Asgari prim aylık 70,91 Euro’dur. Slovakya’da 3 genel sağlık sigorta şirketi bulunmaktadır (Vseobecna zdravotna poistovna, Zdravotna poistovna Dovera, Zdravotna poistovna Union). 

Ülkemiz ve Slovakya arasında sağlık sigortası anlaşması yoktur.

Sağlık Turizmi Hastaları için Sağlık İmkanları

Slovakya, sağlık turizmi pazarından pay kapmak için, düşük maliyetli kozmetik cerrahi ve diş hekimliği arayan ziyaretçilere uygun fiyatlı ve bazı yüksek kaliteli tesislerle yanıt vermiştir. Sağlık turizmi, çoğu benzersiz termal veya mineral özelliklere sahip olan Slovakya’nın birçok doğal kaplıcasına odaklanma eğilimindedir. Bunların en popüleri, yılda 50.000 ziyaretçinin yaklaşık yarısının sağlık turisti olduğu Slovakya’nın en büyük kaplıcası olan Piestany’dir.

Bu merkezlerde odak noktası daha çok genel bir ‘sağlıklı yaşam’ spa konsepti olsa da, plastik cerrahi ve diş hekimliği klinikleri de modern tıbbı geleneksel dinlenme ve gençleştirme ile birleştirmek için bölgeye çekilmektedir.

Denizaşırı hastalar için Bratislava, Kosice ve Banska Bystrica gibi büyük şehirlerde modern tesisler ve iyi derecede İngilizce konuşan personel bulabileceğiniz yüksek kaliteli, düşük maliyetli klinikler de mevcuttur.

Slovakya Sigorta Sistemi

Slovakya’da sağlık hizmetleri Bismarck, Beveridge ve Ulusal Sağlık Sigortası sistemlerinin özelliklerine sahiptir. Gelire bağlı olan zorunlu sağlık katkı payları seçilen sağlık sigortası şirketine ödenir. %4 çalışan tarafından, işveren tarafından ödenir. Serbest meslek sahipleri ‘ün tamamını ödemek zorundadır. Devlet, çalışmayanlara ortalama gelirin %4,9’u oranında ödeme yapmaktadır. Nüfusun ?’inden fazlası sağlık sigortası kapsamındadır. Biri devlete ait olan ve nüfusun e’ini sigortalayan üç sağlık sigortası şirketi vardır. Tedavi hakkı, katkı paylarından etkilenmez. Sistem, plastik cerrahiyi veya tüm diş tedavilerini kapsamamaktadır. Sağlık sigortasının neleri kapsadığı mevzuatta belirtilmiştir. İlaç maliyetinin tamamı her zaman karşılanmaz.

Tıbbi prosedürlere, sağlık sigortası şirketi tarafından gerçek parasal değere dönüştürülen “puan” cinsinden yapay bir değer atanır. Genel pratisyenler kayıtlı her hasta için kişi başı ödemesi alırlar. Geri ödeme limitleri vardır ve bunlar bireysel hastalar açısından müzakere yoluyla aşılabilir.

Kamu sağlık harcamaları gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık \ivarında gerçekleşmekte olup 4 milyar dolar civarındadır. 

Slovaklar özel sağlık hizmetlerini nadiren kullanırlar, ancak ülkenin doğal kaplıcaları etrafında bir sağlık turizmi endüstrisi gelişmektedir.

Slovakya’da Bulunan Hastaneler

Slovakya’da Bulunan Bazı Sağlık Kuruluşları

İlgili sayfaya ulaşmak için: http://bit.ly/3AiCeaj


Slovakya’ da yılda 2 kere kozmetik ve sağlık alanında düzenlenen bir fuar da bulunmaktadır.

İlgili link aşağıda yer almaktadır:

http://bit.ly/3XavPI5

Fuar ile ilgili iletişim bilgileri: 

Ivan Veselý

 +421 2 6727 2218

  +421 903 204 452

 ivesely@incheba.sk 

Slovakya’ da Bulunan Sağlık Turizmi Acentaları

The Villa Medical                                                                   Clinica Orhopedica 

Tel:  +421220777486                                                        Web: http://bit.ly/3E8jNGs

Dowina Travel Agency

phone : +421 2 55 56 56 40

mobile : +421 903 437 187

e-mail : dowina@dowina.sk 

IČO : 13986350

IČ DPH : SK 102 016 77 42

Slovakya Sağlık Turizmi
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al