Özel Öğretim Kurumları Hizmet İhracatı Desteklerinden Yararlanmaya Başladı

Türkiye’de faaliyet gösteren Özel Öğretim Kurumları da ihracat yapabilecektir. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü bu yapıların ihracatı gerçekleştirmeleri durumunda, ihracata yönelik devlet desteklerinden yararlanabilme imkanlarının olduğunu duyurdu.

Özel Öğretim Kurumlarının Devlet Desteği Alabilmek İçin Ön Şartları Nelerdir?

Eğitim ihracatına yönelik devlet desteği alabilmek için özel öğretim kurumlarının E-devlet ve KEP adreslerinin olması gereklidir. Bununla birlikte, MEB’e bağlı faaliyet gösteren 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında faaliyet göstermelidir. Ayrıca, Hizmet İhracatçıları Birliğine üye olması gerekmektedir.

Bu Hususlar Hangi Mevzuat Kapsamında Düzenlenmiştir?

Eğitim sektörüne sağlanan destekler 20 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan 5448 sayılı “Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Karar”da düzenlenmiştir. Bahsekonu mevzuata ulaşmak için tıklayınız. 

Hangi Özel Öğretim Kurumları Desteklerden Yararlanabilmektedir?

Karar kapsamında çeşitli kurslar, Uzaktan Öğretim Yapan Kuruluşlar, Okul öncesi – İlköğretim – Liseler destek kapsamındadır. Ayrıca, yabancı Okullar ve Milletlerarası Okullar desteklerden yararlanabilecektir.

Peki Hangi Desteklerden Söz Ediyoruz?

Destekler oldukça çeşitli. Yararlanıcıların pazara giriş belgeleri, marka kaydı, tescil-koruma desteği, reklam, tanıtım ve pazarlama çalışmaları desteklenecektir. Ayrıca, yurtdışında açacakları birim, yurtiçi ve yurtdışı etkinlik katılım, ürün yerleştirme desteği gibi destekler bulunmakta. Destekler önce harcama, sonrasında ise harcamanın geri alınması şeklinde yapılandırılmakta. Ortalama `’ı geri ödenen desteklerde Ticaret Bakanlığının belirlediği hedef ülkelerde ise destek oranı artırılarak p olarak uygulanmakta. 

BAZ Girişim olarak eğitim hizmetleriz için firmalara devlet destekleri ve yeni pazarlara giriş danışmanlığı sağlamaktayız. Bu konuda, bize ulaşabilirsiniz. Etkileşimde ve takipte kalın.

Özel Öğretim Kurumları Hizmet İhracatı Desteklerinden Yararlanmaya Başladı
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al