İhracat Kredileri İçin Kefalet Mekanizması: İGE A.Ş.

Bu yazımızda, ihracat kredileri için geçtiğimiz yıl içinde başlatılan İGE A.Ş.’yi ihracatçılarımız için ele alıyoruz.

İhracat Kredileri

ISO500’deki firmalarımızın sermayelerinin yüzde 30’u Türk, gerisi yabancı. Bu durum, firmalarımızın sermaye yetersizliklerini göstermesi açısından önemli. Firmalarımızın büyümek için krediye ve sermaye ihtiyacı var. Krediye erişmek için ise teminata ihtiyaç duymakta.

Kefalet Mekanizması

İhracatçının GSYH’e katkısı yüzde 25’dir. Ancak, bankacılık kredilerinden aldığı pay yaklaşık 45 milyar dolarla yüzde 12’dir. KOBİ’lerin erişebildiği krediler, tüketici kredisinden biraz fazla. KOBİ’lerimizin ihracat kapasitesine katkı sağlamasını artırmamız gerekmekte. Toplamda ilave bir 45 milyar dolarlık kaynak sağlanırsa ihracatçımızın ülke ekonomisine katkı oranı olan yüzde 25 olur. Yani hak ettiği yere ulaşır.

Halihazırda ihracatçıya sağlanan kredilerin yarısı Eximbank tarafından, diğer yarısı ise başka bankalar tarafından kullandırılmakta. İşte bu noktada İGE A.Ş. bankaların kullandırdığı kredilere karışmamakta ama ihracatçılara kefalet vererek bankalara KOBİ’lere yönelik ihracat kredileri kullandırması için yönlendirme yapmakta. Bunu da EXİMBANK’la ve diğer bankalarla işbirliği içinde ihracatçıların kullandığı krediler için kefalet yoluyla gerçekleştirmekte.

İGE A.Ş.

İGE, kredi vermemekte, kendi kaynaklarıyla veya Hazine kaynaklarıyla ihracat yapmak isteyen ihracatçıya kefalet üretmektedir. Her 1 liralık öz kaynakla 18 liralık kefalet oluşturmakta. Örneğin Eximbank ile İGE arasındaki anlaşmayla altı aya kadar yüzde 0,5, üstünde ise yüzde 1 maksimum 1 yıla kadar vadeli kefalet komisyonu bulunmakta. Banka ve İGE, kefalet üretiminde kendi değerlemesini ayrı ayrı yapmakta ve duruma göre kefalet başvurusuna kabul veya ret verebilmekte. Halihazırda ihracat yapanların yüzde 90’ı kefalet sisteminde güvenli görülüp destek alabilir mahiyette.

İGE A.Ş.’nin yapısı yüzde 68’i ihracatçı birlikleri, yüzde 7’si TİM, yüzde 20’si bankalar ve yüzde 5’i Eximbank şeklindedir.

İhracatçının finansmana erişiminde önemli bir yenilik olan İGE A.Ş. hakkında daha fazla bilgi edinmek için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BAZ Girişim’e ulaşarak küresel pazarlara açılabilirsiniz. Ücretsiz İhracat Check Up hizmetimizden yararlanın.

İhracat Kredileri İçin Kefalet Mekanizması: İGE A.Ş.
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al