Rusya’ya İhracat Potansiyeli: Hangi Ürünleri Gönderebilirsiniz?

İhracat Mentorunuz BAZ Girişim olarak bu blog yazımızda, Rusya’ya ihraç edebileceğiniz bazı ürünleri keşfedeceğiz ve neden bu ürünlerin potansiyel bir talep gördüğünü açıklayacağız.

Rusya Tarihi ve Coğrafyası

Rusya gerek kapladığı coğrafi alan gerekse de artan nüfus popülasyonu ile ihracatçılarımızın gözde pazarlarından birisi. Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülke için Rusya, ihracat fırsatları sunan önemli bir hedef pazardır. Ülke, büyük bir pazar potansiyeline sahip olup, çeşitli sektörlerde talep göstermektedir.

Rusya, geçmişten günümüze ihracatçılarımızın gözde pazarlarından birisidir. İki ülke arasında olan ekonomik ilişkilerin geçmişten beri canlı olması ihracatçılarıma Rusya pazarına yönelmeleri için motivasyon sebebi olurken iki ülke arasındaki aktif ticaret ilişkisi de ihracatı kolaylaştırmaktadır. Tüm bunlarla beraber iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmaları da kolay ihracat yapmak için işletmelere destek vermektedir. 

Genel olarak, Türkiye’nin Rusya’ya en çok ihracat yaptığı sektörler meyve ve kuruyemiş, makine ve mekanik parçalar, otomotiv, plastik ve plastik ürünleridir. Her biri son 5 yılda artış gösteren bu sektörler arasından en yüksek artışı otomotiv sektörü göstermiştir. Ayrıca, Rusya ihracatımız genelinde sebze ve sabun haricinde tüm kategorilerde artış meydana gelmiştir. İşte Rusya’ya ihraç edebileceğiniz bazı ürünler aşağıdadır.

Tarım ve Gıda Ürünleri

Rusya, tarım ve gıda ürünleri ithalatında önemli bir pazar konumundadır. Bu sektörde ihracat yapmak için tarım ürünleri, meyve ve sebzeler, et ve et ürünleri, süt ürünleri, tahıllar, yağlar ve şeker gibi ürünler bu pazara sıklıkla ihraç edilmektedir. Türkiye’nin zengin tarım potansiyeli ve çeşitliliği Rusya pazarında rekabet avantajı sağlar. Bununla beraber Rusya’nın topraklarının tarıma elverişli olmaması ülkeyi meyve-sebze ithalatına bağımlı hale getirmektedir.

Son dönemde Rusya’ya yapılan yaş meyve sebze ihracatında ilk sırayı mandarin alırken, bunu 10 milyon 199 bin 226 kilogramlık ihracatıyla limon, 5 milyon 258 bin 80 kilogramlık ihracatla portakal, 3 milyon 384 bin 15 kilogram ile greyfurt ve 61 bin 700 kilogram ile işlenmiş fındık takip ediyor. 

Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi

Rusya, geniş yüzölçümü sebebiyle uzun ve gelişmiş karayollarına sahiptir. Bu durum ülkenin büyük bir otomotiv pazarına sahip olmasına sebep olmuştur. Ülkede otomotiv sektörüne yönelik ürünler sıkça talep görmektedir. Otomobil parçaları, lastikler, aküler, elektrikli araç bileşenleri ve otomotiv aksesuarları gibi ürünler Rusya’ya ihraç edilen ürünler arasında yer alır. Türkiye sanayi bölgelerinde ürettiği otomotiv parça ürünleri ile sektörde önemli bir ihracatçıdır. Rekabetçi fiyatlar, kalite ve uygun teslimat süreleri, bu sektörde başarılı ihracat yapılabilmesi için dikkate alınması gereken hususlardır. Sırasıyla otomobiller, otomobil parçaları, otomobil bünyeleri, kamyonlar ve traktörler en çok ihraç ettiğimiz ürünlerdir.

İnşaat Malzemeleri

Rusya, büyük bir inşaat sektörüne sahip olması ve bu alanda geniş çaplı projeler gerçekleştirilmesi sebebiyle sıklıkla inşaat malzemeleri ithal etmektedir. İnşaat malzemeleri, çelik ürünler, boru ve tesisat ekipmanları, kapı ve pencereler, seramik ve fayans ürünleri Rusya’ya en çok ihraç ettiğimiz ürün gruplarıdır. Malzemelerin yüksek kaliteli olması, dayanıklı ve uygun fiyatlı ihraç edilmesi ülkemizi ihracatta öne geçiren faktörlerdir. 

Makine ve Teknoloji Ürünleri

Rusya, teknolojik ekipman ve makinelerin sıklıkla dışarıdan ithal edildiği bir ülkedir. Tarım makineleri, endüstriyel makineler, elektrikli ekipmanlar, elektronik bileşenler, telekomünikasyon ekipmanları gibi ürünleri dışarıdan ithal eden ülke makine alımının yüksek bir kısmını ithalat yoluyla karşılar. Ülkenin modernizasyon çabaları ve sanayileşme projeleri, bu sektörlerde yaptığı ithalat miktarını artırmaktadır. Türkiye’nin bu sektörde ülkeye en çok ihraç ettiği ürün sıkıştırmayla ateşlemeli içten yanmalı pistonlu motorlardır. Söz konusu ürün grubunda Rusya’ya gönderilen ürünlerin ihracat değeri yaklaşık 61 milyon dolardır.

Kimyasal Ürünler

Rusya, kimyasal madde ve ürünlerin ithalatında önemli bir pazar konumundadır. Petrokimya ürünleri, boya ve vernikler, plastik ürünler, temizlik ve hijyen ürünleri gibi çeşitli kimyasal ürünler Rusya’ya ihraç edilebilen ürün gruplarıdır. Yüksek kalite standartları sağlamak ve rekabetçi fiyatlar kimyasal ürünler sektöründe başarı elde etmek için dikkate alınması gereken kriterlerdir. Ülkemizin bu sektörde ihraç ettiği ürünler gün geçtikçe artmaktadır.

Rusya hedef pazarına ilişkin detaylı tüm bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Rusya’ya ihraç etmek istediğiniz ürünleri belirlerken, hedef pazarın ihtiyaçlarını ve yerel düzenlemeleri dikkate almanız önem arz eder. Ayrıca, bir iş ortağı veya dağıtım kanalları oluşturma konusunda uzman bir ekipten destek almanız  faydalı olacaktır.

Siz de Rusya’ya ihracat yapmak istiyor ve desteğe ihtiyaç duyuyorsanız BAZ Girişim’in uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Rusya – Türkiye arasındaki ticari fırsatları ele aldığımız Youtube videomuz için tıklayın.

İhracat ve devlet teşvikleriyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Rusya’ya İhracat Potansiyeli: Hangi Ürünleri Gönderebilirsiniz?
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al