Bu yazımızda ihracat mentorunuz BAZ Girişim olarak sizlere Marka ve Turquality desteklerinden bahsettik. Desteklerin kapsamına ilişkin detaylı açıklamalarla beraber merak edilenleri birkaç soruda derledik. İyi okumalar.

Marka ve Turquality Destekleri Nedir?

Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılan genelge ile birlikte yürürlüğe giren destek programının hedefi, ihracatı artırırken eş zamanlı olarak ihracatçılara markalaşma imkanı vermektir.

Belli bir seviyeye gelmiş bulunan ve hedef pazarlardan birinde tescilli olan markaların yurtdışına açılması ve dünyaca tanınması için ihracatçılara sunulan bir program türüdür.

Ticaret bakanlığı tarafından verilen bu destekler Türkiye’deki markaların uluslararası pazarlarda daha etkin ve geniş olabilmeleri için verilen önemli iki destektir. Yurtdışında yapılacak olan tanıtım ve yatırımlar için geliştirilen bu program Marka destekleri ve Turquality destekleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu destek unsurlarını ayrı ayrı ele alacağız.

Marka Destekleri

Türk markalarının yurt içinde ve yurt dışındaki pazar paylarını geliştirmeleri ve marka bilinirliklerini artırmak için başvurabilecekleri teşvik ve hibe programıdır. Destek kapsamında markaların gerçekleştireceği tanıtım faaliyetlerine yönelik teşvikler verilmektedir. Altı farklı tanıtım unsuru kapsamında destek sağlanan programda yararlanılabilecek unsurlar şu şekildedir:

 • TV ve Radyo

Yapılan reklamlar, reklamların telif giderleri, reklam videolarının ülke bazlı adaptasyonu ve TV/Radyo programlarına sponsor olmak destek kapsamındadır.

 • İnternet

E-ticaret sitelerine üye olmak, internet ortamında verilen reklamlar, online satış sitesi veya internet sitesi, bakımı/güncellemesi, sosyal medya reklamları, Arama motorlarında veya dijital platformlarda marka tanıtımı, yabancı dilde hazırlanmış katalog giderleri internet üzerinden yapılan tanıtımlarda desteklenmektedir.

 • Basılı Tanıtım

Afiş/ broşür/ el ilanı, gazete ve dergi ilanları, katalog ve kartela bastırılması tanıtım kapsamında desteklenecektir.

 • İç ve Dış Mekanlarda Gerçekleştirilen Tanıtımlar

Elektronik ekranlar, billboard/ pano/ tabela, totem reklamı, cephe/ duvar/ çatı reklamları, durak/ taşıtlarda yer alan reklamlar tanıtım kapsamındadır.

 • Özel Tanıtım Giderleri

Defile, show, özel sergi, lansman, marka promosyon, tadım aktiviteleri, basın/ halkla ilişkiler ajansı ücretleri, markaya konu ürüne ilişkin numuneler özel tanıtım gideri olarak nitelendirelecektir.

 • Diğer Tanıtım Harcamaları

Tanıtım filmi yapımı, sinema reklamı, sponsorluk, toplu e-posta/SMS gönderimi, film/dizi/ oyunlarda ürün yerleştirme, influencer aracılığıyla yapılan tanıtımlar destek unsuru olarak sayılmaktadır.

Destek kapsamında dijital pazar yerlerine yönelik tanıtımlar desteklenmemektedir.

Turquality Destekleri

Turquality Nedir?

TURQUALITY®, rekabet avantajını elinde bulunduran ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetlerine kadar bütün süreçleri kapsayacak şekilde yönetsel bilgi birikimi, kurumsallaşma ve gelişimlerini sağlayarak uluslararası pazarlarda kendi markalarını tanıtmak amacıyla oluşturulmuş devlet destekli ilk ve tek markalaşma programıdır. Programın amacı sadece ihracatı artırmak değildir. Bunun yanında firmaların markalaşmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Turquality Programının Hedefleri Nelerdir ?

Program marka olma potansiyeli olan firmalara markalaşma yolunda destek sağlamayı hedefler. Bununla birlikte Türk markalarını global boyuta taşımak için markaların gelişimlerine yönelik destekler vermektedir. Tüm bunlarla birlikte Türk firmalarının marka bilincini artırmayı ve pazar bilgisi konusunda onları bilgilendirmeyi hedefler. Firmalar program kapsamında Turquality markası adı altında süreci ilerletir.

Turquality Programı nasıl işler?

Program kapsamına alınan firmalara gelişim yol haritası çalışması ve stratejik iş planı çalışması yapılmaktadır. Çalışma kapsamında firmalara markalaşma yol haritası oluşturulur. Harita oluşturulması esnasında firmalar Bakanlık tarafından belirlenen danışmanlık şirketlerinden danışmanlık hizmeti alır. Danışmanlık hizmeti sürecinde firmanın mevcut durumunun detaylı analizi yapılır ve küresel piyasada kendi sektöründeki en iyi firmalarla karşılaştırılarak, “iyileştirme projeleri” belirlenir. Her marka için ayrı ayrı oluşturulan Gelişim Yol Haritası ile bu iyileştirme projeleri destek dönemi içinde gerçekleştirilecek şekilde programlanmaktadır.

Program kapsamında firmaların orta ve üst düzey yöneticilerine kendilerine geliştirmelerine yönelik yönetici geliştirme programı düzenlenmektedir. Üniversiteler ortaklığı ile gerçekleştirilen bu eğitimler yöneticileri sektörlerinde bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Program Kapsamında Hangi Destek Unsurları Var?

 • Tanıtım Desteği
 • Fuar Desteği
 • Kurumsal Altyapıya Yönelik Danışmanlık Desteği 
 • İstihdam Desteği
 • Hedef Pazara Yönelik Danışmanlık Desteği
 • Birim Desteği
 • Franchise Desteği
 • Patent, Faydalı Model, Endüstriyel Tasarım Tescili ile Yurt Dışı Marka Tescil / Yenileme / Koruma Desteği
 • Pazara giriş belgesi, ruhsatlandırma ile klinik test işlemleri desteği
 • Pazar araştırması çalışması ve raporları desteği
 • Gelişim Yol Haritası Desteği

Marka ve Turquality Destekleri verilen teşvikler ile firmaların uluslararası pazarda devlet desteği ile ilerlemesini sağlayarak hem ihracat kapasitesini artırmayı hem de markalaşmanın artmasını hedeflemektedir. Koşulları sağlayan firmalar gerekli belgeleri doldurarak destek programına başvurabilirler. Onay alan firmalar belirli danışmanlık firmalarıyla çalışmalarını gerçekleştirerek desteklerden yararlanmaya başlayabilirler. 

Siz de destekler hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru sürecine ilişkin aklınızdaki soruları cevaplandırmak istiyorsanız ihracat mentorunuz BAZ Girişim uzmanlarından destek alabilir, iletişime geçebilirsiniz.

Marka ve Turquality Destekleri
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al