İhracatçılar için Avrupa Pazar Yerlerinde Satış İmkanı

İhracat Mentorunuz BAZ Girişim olarak bu yazımızda siz ihracatçılarımız için Avrupa’da satış imkanı sağlayan platformlardan bahsettik. Hangi ülkelerde kullanıldıkları, platformların özellikleri ve ihracatçılar için sağladıkları imkanları yazımızın devamında özetledik.

Neden E-İhracat?

Dijitalleşen dünya ile online platformlarda alışveriş yapmak hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Artan alışveriş oranları ile ihracatçılar da satış oranlarını artırmak için bu platformlara yöneldi. İhracata başlamak isteyenler ve Avrupa pazar yerine açılmak isteyenler için satış yapabilecekleri platformlar şu şekilde,

FRUUGO

Fruugo, çeşitli ülkelerdeki satıcılar tarafından kullanılmakta olan İngiltere merkezli bir e-ticaret platformudur. Satıcıların dünya çapındaki tüketicilere ürün satmasına olanak tanıyan bir pazar yeridir. İngiltere merkezli olan platform toplamda 46 ülkeye ürünlerinizi ulaştırmanızı sağlar. İngilizce girilen ürünleri otomatik olarak 28 farklı dile çevirebilen platform ihracatçılardan satış yapmadıkları zaman komisyon almamaktadır. 

Reklam için ek ücret talep etmeyen platform sunduğu yerel ödeme çözümleriyle ihracatçılara kolaylık sağlamaktadır. Satış yaptıkları sektörlerdeki market öngörüsünü de paylaşarak ihracatçılara bilgi kaynağı olmaktadır.  

https://www.fruugo.com.tr/

ALLEGRO

Polonya’nın en büyük, Avrupa’nın ise beşinci büyük pazaryeri olan Allegro aylık 22 milyona yakın kullanıcıya hizmet vermektedir. Sağladığı ek desteklerle satıcıların ilgisini çeken platform yeni başlayan satıcılar için sıfır komisyon gibi imkanlar sağlamaktadır.

Üyelik ücreti talep etmeyen pazaryeri geniş ürün yelpazesi ile satıcıların yeni pazarlara ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Ağırlıklı olarak Polonya pazarında satış yapma imkanı sunan platform Polonya’ya satış yapmak isteyen ihracatçılar için iyi bir seçim olacaktır.

https://allegro.pl/

OZON

Rusya merkezli olan platform kırk altı milyondan fazla kullanıcıya hizmet sunmaktadır. Uygulamada ödemeler satıcının tercihine bağlı olarak Dolar veya Ruble ile yapılabilmektedir. Türkiye’de de aktif olarak hizmet sunan platform ihracatçılara Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul’da yer alan depoları aracılığı ile satış yapma imkanı sunmaktadır. Ürünlerini dört şehirde yer alan teslimat noktalarına göndererek satıcılar yurtdışı pazara açılma imkanı elde etmektedir.

Rusya, Belarus, Kazakistan ve Ukrayna pazarlarında sıkça tercih edilen platform kullanıcılar için Türkçe dil desteği de sunmaktadır.

https://seller.ozon.ru/tr/

EMAG

Güneydoğu Avrupa’nın en büyük satış platformu olan Emag Romanya, Macaristan ve Bulgaristan pazarlarında kullanıcılara hizmet vermektedir. Romanya merkezli olan platform platforma giriş ücreti almamakta sadece yapılan satışlardan komisyon almaktadır. 

Sunduğu hizmet paketi ile Emag satıcılar için paketleme, kargo, depolama ve iade hizmetlerini yürütmektedir.

Üyelik ile ihracatçılar Emag tarafından hazırlanan analizlere, eğitimlere ve raporlara ulaşma imkanı elde ederler. 370 binden fazla kullanıcıya düzenli olarak hizmet veren pazar yeri bünyesindeki 4.5 milyon kullanıcı yorumu ile kullanıcılara da güvence vermektedir.

Güzellik, evcil hayvan, bebek ürünleri ve oyuncakları, bahçe ürünleri, elektronik, giyim ve hediye kategorisi en çok satış yapılan ürün gruplarıdır. 

Romanya Emag’da satış yapabilmek için Romanya’da resmi vergi mükellefi olma şartı aranmaktadır.

https://about.emag.ro/en/home-english/

BOL.COM

Merkezi Hollanda olan platform aylık ortalama 69 milyon trafiğe sahiptir. Kullanıcılarının çoğu Hollanda’dan olan platform Belçika, İngiltere, Fransa ve Almanya pazarlarından da çokça kullanıcı çekmektedir. 

Site bebek, güzellik ve kişisel bakım, kitap, pet, elektronik, sağlık, ofis ve okul, spor, müzik, çanta, oyuncak, bahçe olmak üzere 20 farklı kategoride ürüne ev sahipliği yapar. İlk el ve ikinci el ürünlerin satışının yapıldığı platformda en yoğun müşteri kitlesi 25-34 yaş aralığıdır.

Bol.com’da satış yaparken başarılı ve sürekli olabilmek için platform çeşitli şartlar öngörmüştür. Bunlar:

  • Siparişin yüzde doksan üçünden fazlasını zamanında teslim etmek,
  • Satıcı tarafından bir hafta içinde üçten fazla siparişin iptal edilmemesi
  • Müşterilere ürün takip kodlarının verilmesi 
  • Pazartesiden cumaya 9.00-17.00 saatleri arasında gelen arama girişimlerinin en az yüzde doksanına yanıt verilmesi
  • Müşteri sorularının yüzde doksanına 24 saat içinde yanıtlanması
  • Müşteri iade oranının en fazla yüzde beş olması

başarılı bir ihracat süreci için platform tarafından satıcılara getirilen şartlardır.

https://www.bol.com/nl/nl/

ZALANDO

Avrupa genelinde hizmet veren kozmetik ve moda alanındaki e-ticaret sitesidir. Norveç harici tüm Avrupa ülkelerinde hizmet veren platform lüks ve orta segment ürünleri bünyesinde barındırmaktadır. Giyim, ayakkabı, iç giyim ve kozmetik gibi farklı kategorilere sahip olan site giyim ve güzellik alanlarında satış yapmak isteyen ihracatçılar için doğru tercih olacaktır.

Ortalama 45 milyon kullanıcıya sahip olan site satıcılar için fullfilment adlı bir hizmet sunmaktadır. Hizmet kapsamında depolama ve paketleme, kargolama, iade işlemleri ve müşteri hizmetleri alanlarında ihracatçılara destek sağlamaktadır. Zalando üzerinden yapılan satışlarda kişiler Euro üzerinden para kazanmaktadırlar.

https://zalando.com/

WAYFAİR

Ev eşyaları ve mobilya satışına imkan veren pazar yeridir. ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya’da hizmet veren platform satıcılara kendi lojistik ağını kullandırır. Kendi operasyon ağı bulunan platform ihracatçılara hizmet verdiği ülkelerdeki ara depolarını kullandırır. Satıcı ara depoya ürünlerini yolladıktan sonra Wayfair alıcılara ürünü bu depodan kendi iletir. Aydınlatma, halı, yatak, dekorasyon ürünleri, organizasyon ürünleri gibi kategorilerde satış imkanı veren site satıcılar ile pazar yeri analizlerini de paylaşmaktadır.

Kullanıcılar site üzerinden kendi zevklerine göre oda tasarımları yapabilir, üç boyutlu olarak gerçek oda ölçülerine uygun ürünleri kolayca bulabilirler.

https://www.wayfair.com/

Bu yazımızda sizler için Avrupa pazar yerinde en çok tercih edilen platformları özetledik. Siz de yurtdışına açılmak, satışlarınızı artırmak isterseniz İhracat Mentorunuz BAZ Girişim’e başvurabilir, uzmanlarımızdan her türlü sorunuz için destek alabilirsiniz. 

İhracatçılar için Avrupa Pazar Yerlerinde Satış İmkanı
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al