Bu yazımızda Bakanlık tarafından fuarcılık sektörüne yönelik verilen desteklerle birlikte başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken hususları bulabilirsiniz. BAZ Girişim olarak önemli noktaları sizin için aşağıda derledik.

Ticaret Bakanlığının ihracat kapasitesini arttırmak için attığı önemli adımlardan biri fuarcılık sektörüne yönelik devlet destekleri sağlamaktır. Bu yazımızda Bakanlık tarafından fuarcılık sektörüne yönelik verilen desteklerle birlikte başvuru esnasında dikkat edilmesi gereken hususları bulabilirsiniz. BAZ Girişim olarak önemli noktaları sizin için aşağıda derledik. 

Desteklerden Yararlanabilecek Kişi ve Kurumlar

Yayınlanan karar gereğince fuarcılık sektörüne ilişkin verilen desteklerden; ürün ya da hizmetlerin tanıtımı, pazar bulunabilmesi ve satın alınabilmesi, ticari ilişki kurulması ve geliştirilmesi için fiziki ve/veya sanal fuar organizasyonlarında fuarcılık hizmeti verenTürkiye’de yerleşik şirketler ile diğer kurum ve kuruluşlar yararlanabilir.

Kurum/Kuruluşların Yararlanabilecekleri Destek Unsurları 

Başvurulabilecek 11 farklı destek unsuru bulunmaktadır.

 • Tescil ve Koruma Desteği
 • Pazara Giriş Belgeleri Desteği
 • Birim Desteği
 • Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği
 • Bireysel Katılım Desteği
 • Fuar Alanı Yapım Desteği
 • Sektörel Nitelikli Uluslararası Yurt İçi Fuar Organizasyon Desteği
 • Yurt Dışı Fuar Organizasyon Desteği
 • Ürün Yerleştirme Desteği
 • Sektörel Alım Heyeti / Sektörel Ticaret Heyeti Programları Desteği
 • Yarışma/Etkinlik Desteği 

Desteklerden Yararlanabilmek için Gerekli Belgele

 Desteklerden yararlanmak için gerekli temel belgeler şunlardır:

 1. İncelemeci kuruluşu muhatap dilekçe
 2. Şirketlerde kuruluşu gösterir Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi
 3. İmza sirküleri
 4. Taahhütname 
 5. Beyanname 
 6. Hizmet İhracatçıları Birliği üyeliğine ilişkin belge
 7. Son 2 (iki) yıl içinde her bir yıla ilişkin şirket gelirlerinin faaliyet alanına göre dağılımını gösteren Yeminli Mali Müşavir onaylı belge (ticari faaliyet gelirlerinin her bir yıl için en az Q’inin fuarcılık hizmet gelirlerinden elde edildiğini gösterir şekilde)
 8. Ticaret Odasından alınan meslek (ana faaliyet/NACE) kodunu gösterir belge
 9. Güncel internet sitesi URL’sinin görülebileceği ekran görüntüleri
 10. Fiziksel ofise ilişkin tapu/kira sözleşmesi
 11. TOBB Fuar Düzenleme Yetki Belgesi
 12. Yararlanıcı kriterlerindeki katılımcı oranlarına ilişkin şartların sağlandığını tevsik eder belge (Fuar katılımının yabancı katılım olarak değerlendirilmesi için katılımcının yurt dışında yerleşik olması zorunludur.)

Bu belgelerin yukarıda yazılan sıra ile hazırlanması gerekmektedir.

Yararlanıcı Kurum/Kuruluşların Başvuru Esnasında Taşıması Gereken Şartlar

 • Hizmet İhracatçıları Birliğine üye olması
 • İlk destek başvuru tarihinden önceki son 2 (iki) yıl içinde her bir yıla ilişkin ticari faaliyet gelirlerinin en az Q’ini fuarcılık hizmet gelirlerinden elde etmesi 
 • Ticaret odalarına 82.30.02 (ana faaliyet/NACE) meslek koduyla kayıtlı olması ç) Türkçe ve İngilizce zorunlu olmak üzere en az 2 (iki) dilde hazırlanmış güncel internet sitesine sahip olması 
 • Türkiye’de fiziksel ofis sahibi olması
 • TOBB Fuar Düzenleme Yetki Belgeli olması,
 • Son takvim yılında; yabancı katılımcı sayısının toplam katılımcı sayısına oranı en az veya yabancı katılımcıya tahsis edilen net metrekare stant alanı büyüklüğünün toplam alanın en az ’u olan 1 (bir) uluslararası fuar düzenlemiş olması 

Bakanlık Tarafından Belirlenen Hedef Ülkeler

Kurum/Kuruluşların Bakanlık tarafından belirlenen ülkelere yönelik yapacağı fuarcılık sektörü yatırımları ek olarak desteklenmektedir.Bu kapsamda Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çin, Endonezya, Katar, Mısır, Rusya’ya yapılacak olan fuarcılık organizasyonlarında ek destek sağlanmaktadır.

Siz de fuarcılık sektöründeki yatırımlarınıza yönelik devlet desteklerinden yararlanmak, destekler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız  BAZ Girişim ile iletişime geçebilir, alanında uzman ekibimizden konu hakkında doğru ve güvenilir bilgi alabilirsiniz.

Fuar Organizasyonu İçin Devlet Destekleri
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al