İhracat ve Yatırımda En Sık Kullanılan Endeksler

İhracat ve Yatırımda En Sık Kullanılan Endeksler

Bir ülkeyle iş yaparken veya bir ülkeye yatırım yaparken temel düzeyde bazı göstergelere bakarak ülkenin durumu hakkında bilgi edinmek mümkündür. Ülkeyle ilgili rapor hazırlanmak isterse ise, belirli göstergelerden yararlanmak zorunludur.

BAZ Girişim olarak bu yazımızda, uluslararası ticarette en çok kullanılan beş endeksi sizler için derledik.

Doing Business Index: Dünya Bankası tarafından yayınlanır ve iş yapma kolaylığını değerlendiren bir endekstir. Endeks, ülkelerin iş yapma süreçleri, işle ilgili düzenlemeler, mülkiyet hakları ve diğer iş ortamı faktörlerini analiz eder. İş yapma fırsatlarını değerlendirmek için önemli bir kaynaktır. https://www.doingbusiness.org

World Competitiveness Index: Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Endeks, ülkelerin ekonomik rekabetçiliğini ölçer. Endeks, iş ortamı, altyapı, inovasyon yetenekleri ve diğer faktörleri içerir. Uluslararası yatırım kararları alırken ve küresel rekabet içinde yer alırken rehberlik edebilir.

https://www.weforum.org/reports/global-competitiveness-report-2021

Logistics Performance Index: Endeks, Dünya Bankası tarafından oluşturulur ve lojistik ve taşıma alanındaki performansı değerlendirir. Endeks, gümrük işlemleri, ulaşım altyapısı, lojistik hizmetler ve daha fazlasını ölçer. Lojistik ve ticaret ile ilgilenenler için önemlidir. https://lpi.worldbank.org

Corruption Perceptions Index: Yolsuzluk Algısı Endeksi, Transparency International tarafından yayınlanır ve yolsuzluk seviyelerini değerlendirir. Endeks, yolsuzluk algısını ve şeffaflığı ölçer, böylece iş yapma ve yatırım kararları için önemli bir gösterge sunar. https://www.transparency.org/cpi

Human Development Index: İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yayınlanır ve ülkelerin insani yaşam kalitesini değerlendirir. Endeks, sağlık, eğitim, gelir ve diğer faktörleri içerir.

http://hdr.undp.org/en/indicators/137506

Bu endekslerin yanı sıra, çok farklı endeksler de yine dış ticarette kullanılıyor. Sizlerin de dış ticarette kullandığınız endeksler varsa yorumlarda belirtin.

#bazgirişim #exportmentor #ihracatmentorunuz

İhracat ve Yatırımda En Sık Kullanılan Endeksler
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al