BAZ Girişim olarak bu yazımızda, Kazakistan Sağlık Turizmi sektörünü ele alıyoruz.

Kazakistan Sağlık Turizmi Hakkında Genel Bilgi

Kazakistan, sağlık turizmi kapsamında böbrek nakli, sun’i kalp nakli, kemik iliği nakli alanlarında iddialı olduğunu göstermektedir. Kazakistan’ı sağlık turizmi kapsamında tercih eden yabancı hastalar daha çok Orta Asya ülkeleri ve Rusya’nın doğu bölgelerinden gelmektedir. Özellikle Sovyet tıp geleneğinde çok yaygın olan, çoğunlukla havası temiz ve tabiatla iç içe ortamlarda kurulmuş sanatoryumlar, başta Rus hastalar olmak üzere yabancı hastaları çekmek için kullanılmaktadır. 2013 yılında Kazakistan 832 yabancı hastayı ağırlamıştır. Bunların, 260’ı İngiltere’den, 111’i Amerika Birleşik Devletleri’nden, 51’i Kırgızistan’dan ve 50’si Türkiye’den gelen hastalardır. Kazakistan’da, ameliyat ücretlerinin komşu ülkelere oranla daha uygun olması ülkenin bölgede bir cazibe merkezine dönüşmesine yardım etmektedir.

Kazakistan’dan Türkiye’ye Sağlık Turizmi Amacıyla Hasta Akışı

Kazakistan Türkiye’yi kardeş ülke olarak tanıdığından dolayı, iki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkiler oldukça iyi düzeydedir. Bu olumlu imaj, Türk kamu ve özel sağlık sektörlerinin bu ülkeye yönelik sağlık turizmi stratejilerinde itici güç olarak kullanılmalıdır. Bazı Kazak uzmanlara göre, Türkiye, Malezya, Güney Kore check-up yaptırmak için tercih edilen ülkelerin başında geliyor. 

Turizm İstatistikleri

Türkiye, Kazakistan’da milli ve kültürel bağlar sebebiyle pozitif bir imaja sahiptir. Her yıl 450.000 kadar turist ülkemize tatil için gelmektedir. Ülkemizin bu olumlu imajı ve sağlık alanındaki rekabet gücü Kazak hastaların Türkiye’yi tercih etmelerini kolaylaştırmaktadır. 

Sağlık Turizmi İstatistikleri

Kazakistan’dan Türkiye’ye sağlık turizmi kapsamında gelen hastaların yıllara göre dağılımı grafikte verilmiştir. Kazakistan’daki Türk Sağlık Turizmi Derneği’nin verilerine göre 2012 yılında 3956 kişi Türkiye’de tedavi görmüştür. 2013 yılında bu rakam 7843 olmuştur. 2014 yılında yaklaşık 8000 Kazak vatandaşı Türkiye’de tedavi görmüştür. 

Tedavi Olunan Hastalık Türleri

Kazak hastalar daha çok cerrahi, kısırlık, diş, göz hastalıkları ve onkoloji tıp alanlarında tedavi için Türkiye’yi tercih etmektedirler. Türkiye’ye gelen hastaların yaklaşık 0’u onkoloji tıp alanından hizmet almaktadır.

Hastaların Yurtdışı Tedaviye Yönlendirilmesi Süreci

Kazak hastaların yurt dışında tedaviye yönlendirilmesi şu şekilde olmaktadır. 

  • Birinci aşamada, devlet veya özel hastanede muayene olan hastanın hastalığının ülkede tedavisi mümkün değilse, doktor tarafından anlaşmalı olduğu bir acenteye yönlendirilmektedir. 
  • İkinci aşamada acente, hastaya hastalığın tedavisinin yapılabileceği ülke alternatifleri ve tedavi masrafları hakkında bilgi vermektedir. 
  • Üçüncü aşamada hasta tercihini yapmakta ve sonrasında da hasta seçtiği ülkedeki hastaneye giderek tedavi olmaktadır.

(Kaynak:https://www.researchgate.net/publication/348559172_Tum_Yonleriyle_Saglik_Turizmi_Kazakistan_Ulke_raporu)

Ticaret Müşaviri Değerlendirmeleri

Ticaret Müşaviri ile yapılan görüşmede, ülkede 18 milyon nüfus olduğu, özellikle Astana bölgesinde alım gücünün yüksek olduğu, ülkenin TR’nin dört katı bir alana yayılmış olması nedeniyle sağlık ve eğitim gibi hizmetlerin yaygınlaştırılmasında sorunlar olabildiğini, G.Koreli doktorların yoğun hizmet sunduğunu, kardiyolojide doktorların iyi oldukları bunun dışındaki alanlarda ise genel olarak güven vermediklerini, telekom ve internet altyapısının iyi olması nedeniyle e-sağlık ve online konsültasyon gibi işlerde önemli fırsatlar olabileceğini ifade etmiştir. 

Kazakistan Medikal Turizm Acentaları – Firma Listeleri

https://kitf.kz/en/exhibition/medical-tourism

https://imtaa.org/en/about.html

https://egov.kz/cms/en/articles/guarantee_system_participants

https://kihe.kz/en/29-events/87-medical-tourism

https://onsite.iteca.kz/img/files/kihe/2022/Catalogue_KIHE22.pdf#_ga=2.85338524.40488539.1666033993-1307042999.1665946715

(Kazakistan 2022 sağlık turizmi forumuna katılan şirketler)

Kazakistan Sağlık Turizmi Sektörü
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al