Irak’la Ticarette Güncel Durum

Irak, son dönemde önemli bir dönüşümden geçiyor. Uzun yıllardır merkezi Irak’ta bir türlü kurulamayan hükümetler ve bunun getirdiği istikrarsızlık adım adım aşılıyor. Bununla birlikte, 2003 yılında başlayan Merkezi hükümetin bulunduğu bölümlerde büyük yıkıma yol açan işgalin yaraları sarılıyor.

Irak Müteahhitlik Sektörü

Irak’ta geçtiğimiz yılın ikinci yarısında hükümet kurulabilmiştir. Geçen yıl harcanamayan, bu yıla aktarılan bütçenin getirdiği rahatlığa petrol fiyatlarının yüksek seyretmesi de eklenmiştir. Irak Merkezi Hükümeti bu rahatlamayla birçok altyapı projesine girişti. Bunlardan birisi de Kalkınma Yolu Projesidir. Irak Hükümeti, Güneydoğu Asya mallarının Irak ve sonrasında Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngörüyor. Irak karayolu yatırımlarını hızlandırmıştır. Ayrıca liman, hava, her şehirde en az 50 yataklı hastane, üretim tesisleri ve diğer altyapı projelerine ağırlık vermektedir.

Kalkınma Yolu Projesi

Kalkınma Yolu Projesinin yanı sıra ülkede birçok konut projesi de yapılıyor. Artık Irak’ta çok katlı milyar dolarlık projelere rastlamak mümkün. Örneğin 500 milyon dolarlık Yeşil Bölgedeki otel projesi veya 900 milyon dolarlık lüks konut projeleri bunlardan bazılarıdır. Özel girişimlerin yanında Hükümet, 40 milyar dolarlık altyapı yatırımı bütçesi belirleyerek bu süreçte ön safta yer alıyor. Irak’taki müteahhitlik pazarı, ülkemiz firmalarının son dönemde Bağımsız Devletler Topluluğu ve Libya’da daralan pazarları için cazip imkanlar sunmaktadır.

Irak’a İhracat

Irak’la ihracatımızın durumuna gelirsek. Irak’ta Saddam Rejimi döneminde tüm üretim devlet şirketleri tarafından sağlanmaktadır. ABD işgali, Irak’ın bu altyapısını çökertti. Halen Irak’ın tüketiminin %90’ı ithalata dayalı. Türkiye’nin yakın komşusu olarak Irak, ülkemiz ihracatında ilk üç pazar arasında yer alıyor. En fazla dış ticaret fazlası sağladığımız ülke Irak. Büyük ölçekli firmalarımız Batı’ya açılmayı öncelemektedir. KOBİ’lerimiz ise ihracatta ilk aşamada odaklanılan ve ihracatın tecrübe edildiği yer Irak oluyor. Bununla birlikte Irak’ta son dönemde büyük ölçekli bir üretim hamlesinin başlamıştır. Devletin farklı teşviklerle üreticileri cesaretlendirdiği, içerde üretimi olan ürünlere karşı ithalat yasaklarının giderek artacağı bir döneme firmalarımızın kendini hazırlanması gerekiyor.

Irak’a Yatırım

Irak hala Dünya Ticaret Örgütü üyesi değil. İkili ve çok taraflı ticaret anlaşmaları, yatırımları koruma ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları bulunmuyor. Bununla birlikte, son dönemde Irak’ın uluslararası ticari sisteme daha fazla entegrasyonu yönünde çalışmalar yapılıyor. Uluslararası tahkimin kararlarının Irak’ta geçerliliğinin tanınması bu anlamda önemli bir gösterge. Buna rağmen Irak’ın uluslararası ticari sisteme tam uyumunun uzun zaman alacağı öngörülmektedir.

Sonuç

Irak, Türkiye için her zaman önemli pazarlardan birisi olmaya devam edecek. Irak’ı daha yakından tanımak ve son dönemde oluşan rahatlamayla büyüyen pastadan pay kapmak önem kazanmıştır. 2024 yılında zorlu geçecek iç piyasamız için alternatif oluşturma potansiyeliyle tüm firmalarımızın önceliği olmalıdır. Aynı zamanda, siyasi olarak ise istikrara kavuşmuş bir Irak’ın geleceğinde Türkiye’nin rolü ticaretle güçlenecektir. Bölgemizdeki barış ve istikrara daha fazla katkı sunulabileceği unutulmamalı.

Küresel pazarlara açılmak için BAZ Girişim’e ulaşabilirsiniz. Ücretsiz İhracat Check Up hizmetimizden yararlanın.

Irak’la Ticaret
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al