HİSER Destekleri İle Rekabet Gücünüzü Katlayın!

HİSER destekleri Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılmıştır. Bu destek programı, şirketlerin ihracata hazırlanmalarını sağlayarak altyapılarını güçlendirir. Bununla birlikte ürün/hizmetlerini yurt dışında başarıyla tanıtmak için bir dizi önemli faaliyeti desteklemektedir. HİSER destekleri, işletmelerin uluslararası rekabetin hızla evrildiği ortamda kendilerini güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu desteklerle şirketler, dış pazarlarda etkili bir şekilde varlık göstererek rekabet avantajı elde edebilmektedir.

Ülkemizde Hizmet Sektörleri

Hizmet sektörü, ekonomimizin en önemli bileşenlerinden biridir. Hizmet sektörü; ticaret, turizm, sağlık, eğitim, kültür, lojistik, danışmanlık gibi pek çok alanda faaliyet gösteren işletmelerdir. Bunların bir kısmı döviz kazandırıcı hizmetler sunan işletmeleri kapsar. Ayrıca hizmet sektörü, hem istihdam hem de katma değer yaratma açısından büyük bir potansiyele sahiptir.

Hizmet sektörü, uluslararası rekabet ortamında karşılaştığı zorluklar nedeniyle yeterince gelişememektedir. Yeterli altyapı ve kurumsal kapasite eksikliği, yurt dışında tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin yetersizliği, markalaşma ve kalite standartlarına uyum sorunları hizmet sektörünün önündeki zorluklardır.

Bu sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığı, 19/4/2022 tarihli ve 5448 sayılı Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Karar çerçevesinde Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi Desteği (HİSER) adlı bir destek programı başlatmıştır.

HİSER Destekleri Nedir?

HİSER Destekleri, hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketler, kurumlar ve işbirliği kuruluşlarının

  • ihracata hazırlanması ve uluslararası pazarlarda rekabet avantajı kazanmaları amacıyla altyapılarının ve kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi,
  • ürün ve hizmetlerinin yurt dışında tanıtımı, pazarlanması, tutundurulması, markalaşması için gerekli faaliyetlere ilişkin giderlerin karşılanmasını amaçlayan

bir destek programıdır.

HİSER Programı Kapsamında Neler Desteklenmektedir?

HİSER Programı kapsamında; ihtiyaç analizi, istihdam, eğitim, danışmanlık, tanıtım, sektörel ticaret heyeti ve sektörel alım heyeti faaliyetleri desteklenmektedir.

Destek oranları ve tutarları ise faaliyet türüne ve gerçekleştirildiği ülke grubuna göre değişmektedir.

HİSER Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Destekten yararlanmak isteyen şirketlerin;

  • Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen hizmet sektörlerinde faaliyet göstermesi,
  • Yurt dışında yerleşik kişi veya kuruluşlara yönelik olarak yurt içinde ya da yurt dışında gerçekleştirilen veya faydalanılan döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetleri sunması gerekmektedir.

HİSER Desteklerinden Nasıl Yararlanırsınız?

Birinci Adım: İhtiyaç Analizi

Ticaret Bakanlığı’nın web sitesindeki analiz formunu doldurarak, firmanın durumunu değerlendir. Aldığın rapor, destek kapsamındaki faaliyetlere yönlendirecek.

İkinci Adım: Başvuru Süreci

Raporun doğrultusunda, Ticaret Bakanlığı’nın başvuru formunu doldur. Firma bilgileri, ihracat rakamları, hedef pazarlar gibi detayları içermeli. Başvurunun kabul edilmesi için belirlenen kriterleri sağlamalısın.

Üçüncü Adım: Faaliyetlere Hazırlık

Onaylandıktan sonra, Ticaret Bakanlığı’ndan faaliyetlere dair detaylı bilgileri ve belgeleri al. Eğitmen, danışman, personel seçimi yaparak, faaliyetlere uygun materyalleri hazırla.

Dördüncü Adım: Destek Talebi

Faaliyetler tamamlandıktan sonra, destekten yararlanmak için harcamaları kanıtlamanız gerekmektedir. Fatura, makbuz, dekont gibi belgelerle harcamalarının uygunluğu kontrol edilerek destek ödemen yapılacaktır. Destek oranı yüzde 50 ile 75 arasında değişiklik gösterir.

HİSER destekleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Ticaret Bakanlı’ğı Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması Ve Desteklenmesi Hakkında Kararını inceleyebilirsiniz.

Siz de HİSER projesi hazırlamak istiyorsanız BAZ Girişim’in deneyimli ekibine ulaşın, birlikte en etkili şekilde HİSER projesini hazırlayıp sizleri ihracata hazırlayalım.

Küresel pazarlara açılmak için BAZ Girişim’e ulaşınız. Ücretsiz İhracat Check Up hizmetimizden yararlanın.

HİSER Destekleri İle Rekabet Gücünüzü Katlayın!
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al