BAZ Girişim olarak bu yazımızda, ABD Sağlık Turizmini ele alıyoruz.

ABD Sağlık Turizmi Pazarı

Sağlık turizmi kapsamında en çok tercih edilen ülke durumunda olan ABD, aynı zamanda başka ülkelere en çok hasta gönderen ülke durumundadır.

Araştırmalara göre her yıl ortalama 1,25 milyon  Amerikalı sağlık turizmi kapsamında farklı ülkelere seyahat etmektedir. Amerikalıların sağlık turizmi kapsamında en çok ziyaret ettiği ülkeler Meksika, Brezilya, Arjantin, Kosta Rika, Tayland, Hindistan, Singapur, Belçika ve Güney Afrika’dır.

Brezilya, Arjantin ve Kosta Rika estetik operasyonlar için tercih edilmiştir. Estetik operasyonlar kapsamında olan yüz ve boyun gerdirme operasyonları ABD’de ortalama 12.000$ iken; bu operasyonlar diğer ülkelerde 3.000-4.000$ civarındadır.

Sağlık Turizmi Birliği verilerine göre sağlık turizmi kapsamında Amerikalıların yaptığı seyahatlerin @’ı ağız ve diş sağlığıyla ilgilidir. Diş sağlığı alanındaki tedavi ve operasyonların ABD’de Kosta Rika’ya göre iki kat pahalı olması bunun en önemli nedenidir. Hindistan ve Tayland, kalp ve damar sağlığı ile ortopedi alanındaki operasyonlar söz konusu olduğunda en çok tercih edilen ülkedir.

ABD Dışına Hasta Çıkışının Nedenleri

 • Dünyanın en pahalı sağlık hizmetini sunan ülkesi olarak kabul edilmektedir.
 • Sağlık turizmi kapsamında öncü olmasına rağmen oluşturulmuş bir sağlık turizmi yapısı ve yasal dayanağı yoktur.
 • Yaşanan ekonomik sıkıntılar daha uygun fiyatta tedavi sunan ülkelere gitmeyi teşvik etmektedir.
 • Amerika’da yaşayan sigortasız kesim, bakım maliyetlerini Amerika’da karşılamakta zorluk çekmekte ve daha uygun fiyatta bakım sunan ülkeleri tercih etmektedirler.
 • Sigorta şirketlerinin paket uygulamaları kapsamında sağlık turizmi ele  alınmaktadır.
 • Tıbbi bakım maliyetleri yüksektir.

Türkiye’nin Amerika’dan daha fazla sağlık turisti çekebilmesi için yapılabilecek bazı çalışmalar:

Amerika Lokasyonlu Kurumsal Web Sitesi

Günümüzde sağlık turizmi alanında hizmet veren sağlık kuruluşu ve uzmanların turistlere ulaşabileceği en etkili alanların başında kurumsal web sitesi geliyor. Amerika’da bir hizmet almadan önce internet üzerinden araştırma yapma oranı çok yüksektir.

Alanında deneyimli bir ekip tarafından geliştirilen Amerika lokasyonlu kurumsal web sitesi ile sağlık hizmetleri tanıtılabilir. Böylece daha fazla sağlık turistine ulaşmak mümkün hale gelecektir.

İngilizce Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Çalışmaları

Kurumsal bir web sitesine sahip olmak sağlık turistlerine ulaşmak için yeterli olmuyor. Amerika merkezli bir arama motoru olan Google’da zirvede yer alan işletmelerin tercih edilme oranı her zaman daha fazladır.

Sağlık kuruluşları Amerika’ya yönelik İngilizce SEO yatırımlarını artırmalıdır. Bölgesel ve ulusal SEO çalışmaları ile sağlık alanında yapılan aramalarda üst sıralara çıkma başarıldığında Türkiye sağlık turisti alanında daha nitelikli hale gelecektir.

Sağlık Turizmi Dernekleri Projeleri

Amerika’da hizmet veren dernekler hem ülke içinde hem de uluslararası alanda çok büyük prestije sahiptir. Bu yüzden Amerika’dan sağlık turisti çekebilmek için sağlık turizmi dernekleri ile ortak projeler yürütülmelidir.

Amerika’da faaliyet gösteren sağlık turizm dernekleri tarafından önerilen ve yetkilendirilen sağlık kurumu sayısı artarsa Türkiye listede daha üst sıralara kolayca çıkabilir.

Dijital Reklam Yatırımları

Arama motoru ve sosyal medya reklamcılığı Amerika’da potansiyel müşterilere ulaşabilmek için en çok yatırım yapılan alanların başında geliyor. Dijital reklam yatırımları daha fazla sağlık turisti çekme konusunda etkili çözümler sunar.

Sağlık alanında rakiplerin çok fazla olması ve profesyonel reklam yatırımları yapmaları nedeniyle bu konuda profesyonel destek almak çok önemlidir. Google reklamları ve sosyal medya reklamları konusunda bütçe ve faaliyet yönetimi konusunda profesyonel destek alarak rakipler geride bırakılabilir.

Sosyal Medya PR Çalışmaları

Sosyal medya Amerika’da hayata yön veren çok önemli bir araçtır. Ülkede işletmeler potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için sosyal medyayı yoğun olarak kullanıyor. Amerika lokasyonlu kurumsal sosyal medya hesapları oluşturarak daha fazla kişiye ulaşılabilir.

Amerika’da potansiyel hedef kitlenin analizi, profesyonel sosyal medya içerikleri üretimi, içerik paylaşım takvimi, etiket analizi gibi konularda profesyonel destek alarak daha fazla kişiye ulaşmak mümkündür. 

Profesyonel Turizm Acenteleri Ortaklığı

Sağlık turizmi alanında daha fazla turist çekmek ve daha fazla gelir elde edebilmek adına Amerika’da faaliyet gösteren profesyonel turizm acenteleri ile ortaklık kurmak etkili bir yöntemdir. Böylece daha fazla kişiye erişebilmek mümkün hale gelecektir.

En Popüler Sağlık Turizmi Destinasyonları

 • Massachusetts General Hospital (Boston, Massachusetts)
 • Mayo Clinic (Rochester, Minnesota)
 • Cleveland Clinic (Cleveland, Ohio)
 • Cedars Sinai Medical Center (Los Angeles, California)
 • Johns Hopkins Hospital (Baltimore, Maryland)
 • University of Texas MD Anderson Cancer Center (Houston, Texas)
 • Memorial Sloan Kettering Cancer Center (New York City, New York)

ABD Vatandaşlarının Türkiye’de Alabileceği Sağlık Hizmetleri

Plastik ve estetik cerrahi, saç ektirme, göz ameliyatları, tüp bebek, açık kalp ameliyatı, deri hastalıkları, checkup, kanser tedavileri, kulak burun boğaz, diyaliz ve kalp-damar cerrahisi, jinekoloji, beyin cerrahisi, ortopedi, diş, spa, fizik tedavi rehabilitasyon gibi dallar yabancılar tarafından sıkça tercih edilmektedir.

ABD Vatandaşlarının Türkiye Sağlık Turizmi Sektörüne Yönelimi

Dünya – ABD’de işsizliğin büyük oranda artış göstermesi ve sağlık sigortalarının kaybedilmesi sebebiyle sağlık masraflarını kısmak için Türkiye’de sağlık turizmini tercih eden ABD’lilerin sayısında artış yaşanıyor. Hesaplı fiyatlar nedeniyle Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına yönelen hastaların büyük bir kısmını ABD vatandaşları oluşturuyor. Türkiye, sağlık turizmi vesilesiyle yılda 40.000 hastayı ağırlarken bu durum 150 milyon ABD doları tutarında iş hacminin oluşması anlamına geliyor. Sağlık hizmetlerinde uzun süredir AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının tercihi olan Türkiye, ekonomik kriz ile birlikte ABD vatandaşlarının da ilgi gösterdiği bir ülke haline geldi. Sağlık Turizmi Türkiye Koordinatörü Gül Soydan, kriz sürecinde gelen hasta profilinin değiştiğini ve ABD’li hasta sayısının Avrupalıların sayısını geride bıraktığını söylüyor. ABD’de yaşayan birçok kişinin sağlık sigortasından mahrum kaldığını dile getiren Soydan, “Bir ABD vatandaşının tam kapsamlı diş tedavisi görebilmek için ABD’de ödemesi gereken tutar 100.000 ABD dolarıyken, Türkiye’de bu tedavinin ücreti en fazla 30.000 ABD dolarıdır. Bu avantajın farkına varan ABD vatandaşları da bu yılın ilk altı ayı boyunca sağlık turizmi amacıyla Türkiye’ye akın ettiler” şeklinde konuştu.

Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) sağlık komitesince Haziran ayında yayınlanan bir rapora göre, Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen bir hasta sıradan bir turistten 12 kat daha fazla harcama yapıyor. Raporda, dünya genelinde 60 milyar ABD doları değerinde pazara sahip olan sağlık turizminin 2010 yılı sonuna kadar 100 milyar ABD dolarına ulaşacağına yer verilirken, Türk sağlık turizminin geçen yıl 21,9 milyar ABD dolarına ulaşan toplam turizm gelirinin 6’sını oluşturacağı öngörülüyor. Raporda, ayrıca her yıl sağlık turizmi için yaklaşık 30.000 – 40.000 turistin Türkiye’ye geldiği ve hedefin 2020 yılına kadar bir milyon yabancı hasta çekerek 8 milyar ABD doları gelir elde etmek olduğuna yer veriliyor. Sağlık sektörü temsilcileri de Türkiye’nin sağlık turizmi açısından önünün açık olduğunda hemfikirler. TÜSİAD raporunda da belirtildiği üzere sağlık turizminin Türkiye açısından stratejik bir alan olduğunu ifade eden Göztepe Medikal Park Hastanesi Genel Müdürü Mahir Turan, “Doğru strateji ile Türkiye’nin sağlık turizmindeki iş hacmini dörde katlaması mümkün. Nitekim ABD’de 150.000 ABD dolarına mal olan bir açık kalp ameliyatı, Türkiye de 12.000 – 13.000 ABD dolarına yapılıyor” şeklinde konuştu.

Amerika Sağlık Turizmi Hakkında Çalışan Şirketler

 • Foyer Global Health, 12 rue Léon Laval, L-3372 Leudelange – Tel:  (+352) 437 43 4256

   ( https://www.foyerglobalhealth.com/ )

    info@drprem.com

   (https://drprem.com/medical-tourism/ )

 • International Medical Travel Journal

   (https://www.imtj.com/country/usa/ )

 • Medical Tourism Review/Beta – Travel Agencies in USA

   ( https://medicaltourism.review/providers/travel-agent/in/united-states/all  )

ABD Sağlık Turizmi
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al