Dış Ticarette Dijitalleşme ve Blockchain Teknolojisi

BAZ Girişim ihracat danışmanlık ajansı olarak bu hafta dış ticarette giderek önemi artan dijitalleşme ve blockchain teknolojilerini ele alıyoruz.

Blockchain Teknolojisinin Ortaya Çıkışı

Kripto paraların ortaya çıkışıyla gündeme gelen blockchain teknolojisi, günümüzde birçok farklı sektörde kullanım alanı buldu. Bu sektörlerin en önemlilerinden biri de dış ticaret. Koronavirüs pandemisi ile üzerinde en çok çalışılan alanlardan biri dış ticaretin dijitalleşmesi.

Dış ticaretin farklı alanlarında çalışan blockchain tabanlı bazı platformlar faaliyetlerini bitirmiş yada ara vermiştir. Sektördeki ivme, hem teknolojik hem de hukuksal alanda devam ediyor.

Akıllı kontratlar, dağıtık, şeffaf yapı, kayıtların değiştirilemezliği gibi özellikleri ile hızlı ve güvenilir çözümler sunar. Dış ticaretteki kullanımı, 20 Eylül 2023’te İngiltere’de yürürlüğe giren ETDA-Elektronik Ticaret Belgeleri Kanunu ile olmuştur. Kanun, elektronik ticaret belgelerinin teknik altyapısının işleyişine dair bir düzenleme içermemektedir. Bununla birlikte, blockchain teknolojisi bu alan için çok uygun bir aday.

ETDA ile Neler Değişecek?

İngiltere’de kabul edilen ETDA-Elektronik Ticaret Belgeleri Kanunu ile ne değişecek?

Dış ticaretin işleyişinde kıymetli evraklar önemli enstrümanlardandır. Bu enstrümanların dijitalleştirilmesi yani kağıt belgeler yerine dijital kullanımı zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmış olacak.

Dünya ticareti ağırlıklı olarak denizcilik sektörü ile yürütülmektedir. Elektronik konşimentoların kullanımı, bu anlamda yüzyıllardır süregelmekte olan işleyişi değiştirecek. Poliçe, bono, ambar makbuzu, kaptan makbuzu, deniz sigorta poliçesi gibi belgeler de ETDA kapsamında. Kağıt muadilleri ile aynı hukuki sonucu doğuracak olan dijital belgeler finansman, nakliye ve sigorta alanlarında ‘güvenilir bir sistem’ kullanılarak hız, güvenlik ve maliyet anlamında büyük avantaj sağlayacak.

Aslında İngiltere bu anlamda ilk ülke değil. ETDA’nın hazırlanmasında ‘UNCITRAL / BM Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu’ tarafından hazırlanan ‘MLETR- Model Law on Electronic Transferable Records / Devredilebilir Elektronik Kayıtlar Hakkındaki Model Kanunu’ esas alınmış ve bu model kanunu ilk benimseyen ülke Bahreyn olmuştur. Singapur da aynı şekilde dijital belgeleri yasal olarak tanımaktadır. ABD New York Eyaleti eB/L’leri 2001 yılından beri tanımaktadır, G7 ülkeleri de MLETR’yi benimseme yolundadır. Uluslararası ticaretin doğası gereği bir yada birkaç ülkenin bu tür düzenlemeleri tanıması yeterli değildir. Yaygın tanıma ve kullanım, süreçleri kolaylaştıracaktır.

eB/L üzerine çalışan platformların yanısıra, dış ticarette ödeme yöntemlerinden olan akreditifin dijitalleştirilerek daha hızlı ve şeffaf bir sürece kavuşturulmasına yönelik çalışan platformlar da gün geçtikçe ülke ve firma bazında artmakta.

Dijitalleşme ile dış ticarette gün ve hafta bazında ilerleyen süreçler saatlere indirgenerek, dış ticaretin en önemli unsurlarından hız ve güvenlik arttırılmış olacaktır.

Bize Düşen…

Ülkemizde de teknolojik altyapı tarafında çalışmalar halihazırda süregelmekte. Hukuksal alandaki gelişmelerin de benimsenmesi ile dünya ticaretindeki rolümüz artacaktır.  

Dış Ticarette Dijitalleşme ve Blockchain Teknolojisi
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al