BAZ Girişim olarak bu yazımızda sizler için bankaların dış ticaretteki rolü ve öneminden bahsettik. İyi okumalar dileriz.

Dış ticarette muhatap kuruluşlar kimlerdir?

Firmalar ithalat-ihracat işlemlerinde nakliye firmaları, gümrük müşavirlikleri, sigorta firmaları, gümrük idareleri, vergi daireleri, standardizasyon kuruluşları gibi pekçok tarafla muhataptır. Dış ticarette rol oynayan en önemli taraflarından biri de bankalardır. Bankalar dış ticaretin ayrılmaz bir parçası olup, işlemlerde yönlendirici bir rol üstlenir.

Bankalar Neden Önemli?

Firmaların birbirini tanımaması, belirsizlik ve güven eksikliği, ülkelerin farklı kanuni düzenlemelerinin getirdiği riskler; geniş yurtdışı ağları, bilgi ve tecrübeleri sayesinde bankaların aracılığı ile bertaraf edilebilir. Nakit ve gayrinakit kredi limitleri dahilinde de firmalar, bankaların çeşitli finansal enstrümanlarından faydalanır.  Finansman bacağında ödeme yöntemlerinde (özellikle akreditiflerde) ve garantilerde firmaların muhatabı bankalardır.

Dış Ticaretteki Ödeme Yöntemleri Neler?

Dış ticarette kullanılan belli başlı ödeme yöntemleri şunlardır; 

  • Mal mukabili (Cash Against Goods)
  • Peşin (Advance payment / Prepayment)
  • Vesaik Mukabili (CAD – Cash Against Documents)
  • Akreditif (L/C Letter of Credits)
  • Banka Ödeme Yükümlülüğü (BPO – Bank Payment Obligations)
  • Kabul Kredili Ödeme / Acceptance

Bunlardan mal mukabili ve peşin ödeme yönteminde, bankalar sadece kendilerine verilen ödeme talimatı ile para transferini gerçekleştirir; işleme dair taraflara herhangi bir yaptırımları yoktur. Diğer yöntemlerde ise işlem Milletlerarası Ticaret Odası (ICC – International Chamber of Commerce)’nın yayınladığı broşürlere tabi olarak gerçekleştiriliyorsa, ICC’nin taraflara yüklediği görevler doğrultusunda  yürütülür. İşte bu noktada bu broşürleri ve işleme ait kuralları iyi biliyor olmak gerekir. Zira mesela vesaik mukabili işlemlerde bankaların görev ve sorumlulukları çok sınırlı iken; akreditifte durum değişmekte, bankaların görev ve sorumlulukları işlemin çeşidine göre oldukça detaylandırılmaktadır.

Milletlerarası Ticaret Odasının İşlevi Nedir?

1919 yılında Paris’te, uluslararası ticaret ve ticari ilişkileri düzenlemek amacıyla kurulan Milletlerarası Ticaret Odası’na, dünya çapında 100’den fazla ülke üyedir ve ICC uluslararası ticarette bir örnek kurallar oluşturmak adına pek çok broşür yayınlamaktadır (Tahkim, Incoterms, uluslararası sözleşmeler, garantiler, kontrgarantiler, forfaiting, bankalararası rambursman, bilirkişilik kararları, banka ödeme yükümlülüğü, tahsiller ve akreditiflere ilişkin broşürler gibi..)

ICC Broşürleri ve Akreditifler

ICC broşürlerine tabi olarak açılan akreditiflerde bankalar;

  • UCP 600 Uniform Customs and Practices for Documentary Credits (Akreditiflere İlişkin Birörnek Usuller ve Uygulama Kuralları),
  • ISBP 745 International Standard Banking Practices (Uluslararası Standart Bankacılık Uygulaması) kuralları çerçevesinde ve
  • Uluslararası genel bankacılık prensiplerine uygun olarak hareket eder.

Akreditifte Uzmanlık Önemli mi?

Akreditifler uzmanlık gerektiren konulardır ve firmalar çalıştıkları ülke, bölge, banka ve karşı firmayı dikkate alarak teyitli yada teyitsiz akreditif yöntemini seçebilirler. Bu durumda bankadan sağlayacakları güvence ve teminatlar farklı olacak, buna bağlı olarak da bankalara ödeyecekleri masraf ve komisyonlar değişecektir. Firmaların bu işlemlerde kendilerinin ve bankaların fonksiyonlarını, görev ve sorumluluklarını bilerek, ona göre işlem türüne karar vermeleri gerekir. 

Firmaların iş yaptıkları bölgeler de çalıştıkları bankaları seçmede etkili olacaktır, zira bankaların muhabir ağları yada iştirak ve ortaklıkları nedeniyle uzmanlık alanları ve uygulamaları farklılıklar gösterebilir, bazı bölgelerde bazı bankalar daha hızlı sonuçlar alabilmekte ve farklı imkanlar sunabilmektedir.

Genel olarak yurtiçi-yurtdışı piyasa bilgileri ve güncel gelişmeleri anlık takip etmeleri, mevzuat bilgilendirmeleri gibi destekleri ile de bankalar firmaların önemli birer destek ve rehberidir.

Daha fazla bilgiye ulaşmak için sizler de BAZ Girişimin alanında uzman kadrosu ile iletişime geçebilir, dış pazarda tanınırlığınızı arttırma şansını elde edebilirsiniz.

Dış Ticarette Bankaların Rolü
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak şunları kabul etmiş olursunuz: Veri Koruma Politikası.
Daha Fazla Bilgi Al